- Z otrzymanego protokołu pokontrolnego ZUS wynika, że organ uznał za pozorną umowę o pracę, którą podpisałem z synową będącą w ciąży i wyłączył ją z ubezpieczeń społecznych, pozbawiając prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zwolnienia, na którym obecnie przebywa. Czy miał takie prawo, a jeśli tak, to jakie przysługują mi środki odwoławcze?

– pyta czytelnik.

ZUS miał prawo wyłączyć synową z ubezpieczeń, ale płatnik nie musi zgadzać się z takim rozstrzygnięciem. Najpierw powinien wnieść zastrzeżenia do otrzymanego protokołu, a jeśli ZUS nie uwzględni ich w wydanej decyzji, odwołać się od niej do sądu.

Co może organ

W czasie prowadzonych kontroli inspektorzy ZUS mają prawo sprawdzać, czy umowa o pracę nie została zawarta tylko po to, aby otrzymać świadczenia. A jeśli uzna, że tak się stało, podejmie kroki zmierzające do wyłączenia takiej osoby z ubezpieczeń społecznych. Uprawnienie to wynika z art. 83 ust. 1 oraz art. 86 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus).

Kontrole sprawdzające, czy angaż nie jest fikcyjny, ZUS prowadzi zwłaszcza w przypadkach, gdy pracownik, któremu przyznano wysokie wynagrodzenie, w krótkim czasie po podjęciu pracy rozchorowuje się i korzysta z długich zwolnień lekarskich. Bardzo często dochodzi tu do wyłudzeń świadczeń chorobowych.

Najpierw zastrzeżenia do protokołu

Płatnik nie musi się zgadzać z takimi ustaleniami. Czytelnik otrzymał już protokół pokontrolny. Ponieważ nie zgadza się z wnioskami w nim zawartymi, powinien w ciągu 14 dni od daty otrzymania dokumentu złożyć pisemne zastrzeżenia do jego ustaleń >patrz ramka, wskazując jednocześnie środki dowodowe (art. 91 ust. 3 ustawy o sus).

Przykład zastrzeżeń płatnika składek dotyczących ustaleń zawartych w protokole pokontrolnym

Agencja Reklamowa „Świt"                                             Gdańsk, 23 listopada 2012 r.

Janusz Kowalski

ul. Podgórna 1

80-543 Gdańsk

NIP: 6540981234

REGON: 009872468

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wydział Kontroli Płatników Składek

ul. Chmielna 27/33

80-748 Gdańsk

Na podstawie art. 91 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) wnoszę zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole pokontrolnym nr PKPS-1235/11/2012 z 5 listopada 2012 r., który otrzymałem 19 listopada br.

Moje zastrzeżenia dotyczą tego, że umowa o pracę, którą podpisałem z panią Ewą Kowalską, jest umową fikcyjną, zawartą tylko w celu otrzymania przez tę osobę zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego. Skutkiem tego jest wniosek o wyłączenie pracownicy z ubezpieczeń społecznych i pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego.

Ustalenie to jest niezgodne z prawdą, ponieważ pani Ewa Kowalska faktycznie świadczyła pracę przez cały okres objęty umową aż do momentu skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Dowodem na to są jej podpisy na prowadzonych w zakładzie listach obecności. Posiadam też pisemne oświadczenia od kontrahentów potwierdzające, że pracownica pozostawała z nimi w stałym kontakcie w związku z prowadzonymi akcjami reklamowymi.

Biorąc powyższe pod uwagę, proszę o powtórne przeanalizowanie ustaleń zawartych w protokole i zmianę spornego fragmentu.

Janusz Kowalski

..................................

Czekaj na odpowiedź

Po otrzymaniu zastrzeżeń płatnika inspektor przeprowadzający kontrolę musi je rozpatrzyć i w razie potrzeby podjąć dodatkowe czynności sprawdzające, a następnie pisemnie powiadomić kontrolowanego o wynikach postępowania.

Przykład informacji o sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń płatnika składek do protokołu pokontrolnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych                                    Gdańsk, 30 listopada 2012 r.

Wydział Kontroli Płatników Składek

ul. Chmielna 27/33

80-748 Gdańsk

znak sprawy: PKPS-1235/11/2012/02

Agencja Reklamowa „Świt"

Janusz Kowalski

ul. Podgórna 1

80-543 Gdańsk

W odpowiedzi na zastrzeżenia do protokołu pokontrolnego nr PKPS-1235/11/2012 wniesione przez Pana pismem z 23 listopada 2012 r. uprzejmie informujemy, że z posiadanych przez nas zeznań świadków wynika, że Pani Ewa Kowalska nie świadczyła pracy w okresie objętym umową o pracę.

Listy obecności były przez nią podpisywane jednorazowo pod koniec miesiąca i to u Pana w domu, a nie w zakładzie pracy. Z zeznań tych wynika również, że kontakty Pani Ewy Kowalskiej z wspomnianymi przez Pana kontrahentami były jednorazowe i ograniczały się do wysłania maila z ofertą.

Biorąc powyższe pod uwagę, podtrzymujemy ustalenia zawarte w protokole pokontrolnym nr PKPS-1235/11/2012 z 15 listopada 2012 r.

Tadeusz Maliniak                                                                                Mariusz Otręba

Inspektor Kontroli                                                                      Dyrektor Oddziału ZUS

Na koniec sąd

Jeżeli ZUS odrzuci zastrzeżenia pracodawcy, wydaje decyzję wyłączającą pracownicę z ubezpieczeń społecznych oraz pozbawiającą ją prawa do zasiłku chorobowego. W takiej sytuacji płatnikowi będzie przysługiwało prawo odwołania się do właściwego sądu według zasad określonych w kodeksie postępowania cywilnego.

Ma na to 30 dni od daty otrzymania zaskarżanej decyzji i odwołanie powinien wnieść na piśmie do jednostki ZUS, która wydała tę decyzję albo do protokołu przez nią sporządzonego. Ta druga droga jest wygodniejsza dla płatnika.

Jeżeli ZUS uzna racje pracodawcy, powinien zmienić albo uchylić niezwłocznie sporną decyzję. W takiej sytuacji odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu. Jeśli natomiast organ nie uwzględni odwołania w całości lub w części, przekazuje je niezwłocznie (ale nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania) do właściwego sądu z uzasadnieniem.