Osobie, która od lat jest związana z jedną firmą, a być może nawet ją tworzyła, trudniej jest spojrzeć na nią obiektywnie. Zidentyfikować jej słabe punkty i wprowadzić działania modernizujące.

Taka umiejętność jest szczególnie istotna w sytuacji spowolnienia na rynku, z jakim mamy obecnie do czynienia. Przegapienie momentu, w którym firma zaczyna mieć problemy i nieopracowanie odpowiedniego planu ratunkowego może pociągnąć ją na dno. A takich oznak wskazujących na to, że w najbliższym czasie firma może mieć kłopoty, jest wiele. Można do nich zaliczyć:

- odpływ stałych klientów,

- straty z powodu długów,

- spadające udziały w rynku,

- spadająca sprzedaż,

- złe warunki ofert dostawców,

- pogorszenie oferowanych warunków kredytowych i dostępu do nich,

- malejące rezerwy płynności,

- częstsze korzystanie z maksymalnej dostępnej kwoty kredytu,

- brak zdolności korzystania z rabatów za wcześniejszy termin płatności.

Jeżeli przedsiębiorca uważa, że któryś z tych problemów dotyczy właśnie jego, może skorzystać z programu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dla firm, które do niego się zgłoszą i zostaną zakwalifikowane, oznacza to pomoc doradczą i szkoleniową.

Na podstawie danych finansowych przedstawionych przez przedsiębiorcę, opisu sposobu i profilu działalności oraz analizy wymienionych wyżej potencjalnych zagrożeń zewnętrzna firma doradcza (wybrana przez PARP) wspólnie z przedsiębiorcą opracowują, a następnie wdrażają indywidualny plan rozwoju. Dokument ten wyznaczy kierunki naprawcze i rozwojowe i może obejmować m.in. takie obszary, jak:

- marketing i sprzedaż,

- produkcja, technika i technologia,

- zasoby ludzkie,

- zasoby rzeczowe,

- zasoby finansowe,

- zasoby organizacyjne,

- zasoby informacyjne.

Aby skutecznie wprowadzić plan rozwoju w życie, przedsiębiorca otrzymuje wsparcie w postaci kompleksowego doradztwa stymulującego rozwój firmy i jej pracowników, w tym w formie tzw. coachingu i mentoringu. To także szkolenie odpowiadające potrzebom konkretnej firmy i jej pracowników. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie zagrożeniom i doprowadzenie do tego, aby firma nie odczuła negatywnych skutków spowolnienia (prewencyjny wymiar usług doradczych i szkoleniowych).

Z drugiej strony szkolenia i doradztwo mogą mieć także charakter interwencyjny, czyli mogą wystąpić w sytuacji, gdy zagrożenia stały się realne i firma już odczuwa negatywne skutki obecnej sytuacji rynkowej. W tym przypadku usługi te mają złagodzić te skutki, a przedsiębiorca, oprócz usług szkoleniowych i doradczych, może skorzystać z opracowanego programu łagodzenia restrukturyzacji (tzw. program outplacementowy).

Będzie on skierowany do pracowników objętych zaplanowanymi zwolnieniami i obejmie m.in. poradnictwo zawodowe, szkolenia pozwalające zmienić lub podnieść kompetencje zawodowe, wsparcie psychologów, szkolenia dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą, „szkolenia w miejscu pracy" oraz pośrednictwo pracy.

Pomoc udzielona na sfinansowanie kosztów uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach i doradztwie jest świadczona w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie ponoszą kosztów związanych z otrzymaniem takich usług. Innymi słowy cały projekt finansuje PARP ze swoich środków.

Reasumując, korzyści dla przedsiębiorców, którzy wezmą udział w projekcie „Instrument szybkiego reagowania", wiążą się z dostępem do nieodpłatnego kompleksowego wsparcie ze strony zespołu doradców. A ich działania mają się przyczynić do:

- przygotowania obiektywnej diagnozy sytuacji wyjściowej firmy,

- opracowania krótkoterminowego planu rozwoju dopasowanego do potrzeb firmy, wskazującego możliwości oraz narzędzia szybkiego reagowania na zmianę gospodarczą,

- monitorowania sytuacji firmy w trakcie i po wdrożeniu planu rozwoju,

- dysponowania lepiej wyszkolonym personelem po wdrożeniu usług szkoleniowych,

- poprawy wizerunku pracodawcy.

Firmy zainteresowane udziałem w takim projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Obecna edycja (nabór wniosków) zakończy się 31 października. Kolejny będzie prowadzony od 4 grudnia 2012r. do 28 lutego 2013 r. Łącznie ze wsparcia będzie mogło skorzystać 153 przedsiębiorców.