Zamawiający, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie, prowadziło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem była dostawa kateringu dla salonów VIP/IP oraz Executive Lounge na lata 2012–2014.

Jednym z jego uczestników była firma LOT Catering sp. z o.o., której oferta nie została wybrana, i która wniosła odwołanie na tę decyzję zamawiającego do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Zarzuciła zamawiającemu naruszenie wielu przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych, m.in. art. 17 ust. 1 pkt 3 i 4. Zgodnie z jego treścią osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia muszą być z niego wyłączone, jeżeli przed upływem trzech lat od dnia wszczęcia postępowania pozostawały w stosunku pracy lub zlecenia z wykonawcą lub były członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia (pkt 3). Zgodnie z pkt 4 przytoczonego artykułu wykluczone z udziału w postępowaniu muszą być także osoby, które pozostają z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione zastrzeżenia do ich bezstronności.

Odwołująca się spółka wykazała, że w komisji przetargowej zasiadała była pracownica LOT Catering sp. z o.o., z którą stosunek pracy został rozwiązany przed upływem trzyletniego terminu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych.

Zamawiający, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, złożył do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie, z którego wynikało, że uznaje odwołanie w zakresie uczestnictwa w postępowaniu osoby podlegającej wyłączeniu. Postanowił także spełnić żądanie odwołującego i powtórzyć czynności, w których udział brała ta osoba.

Ponieważ oświadczenie zamawiającego wpłynęło do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przed otwarciem posiedzenia przed nią, a do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie przystąpił żaden inny uczestnik, KIO postanowiła postępowanie w sprawie umorzyć. Zgodnie bowiem z art. 186 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych, kiedy  zarzuty przedstawione w odwołaniu zostaną przez drugą stronę uwzględnione, KIO może postępowanie przed nią umorzyć, także na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron. Przepis ten może zastosować, pod warunkiem  że po stronie zamawiającego do postępowania przed KIO nie przystąpił  w terminie żaden uczestnik.

W takim wypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

sygnatura akt: KIO 1550/12