Krajowa Izba Odwoławcza
może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron, jeśli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Tak było w rozpatrywanej przez Izbę sprawie. Wprawdzie jeden z wykonawców chciał przystąpić do postępowania, ale podjęte przez niego czynności były nieskuteczne.
Zgodnie z prawem zamówień publicznych zgłoszenie przystąpienia wnosi się w terminie trzech dni od otrzymania kopii odwołania. Konieczne jest faktyczne doręczenie zgłoszenia przystąpienia prezesowi KIO.
W omawianej sprawie zamawiający 19 września 2011 r. powiadomił wykonawców o złożeniu odwołania, wzywając ich do przystąpienia do postępowania odwoławczego. Następnego dnia jeden z wykonawców wysłał zgłoszenie przystąpienia faksem. 21 września nadał je na poczcie, ale do KIO wpłynęło dopiero po dwóch dniach.
nie wiąże żadnych skutków prawnych z wniesieniem do prezesa KIO zgłoszenia przystąpienia w formie faksu. Zgodnie bowiem z treścią art. 185 ust. 2
zgłoszenie przystąpienia wnosi się w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W przepisach prawa zamówień publicznych po nowelizacji z 2 grudnia 2009 r. brak także domniemania, że złożenie zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego na poczcie jest równoznaczne z jego wniesieniem do prezesa Izby. Należy więc uznać, że zgłoszenie przystąpienia wniesiono z uchybieniem ustawowemu terminowi. Ze względu na to, że zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił skutecznie żaden wykonawca, KIO wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego.
sygnatura akt 2015/11