Przedsiębiorcy, którym zależy na skróceniu okresu amortyzacji, kiedy tylko mogą wybierają jednorazowy odpis lub metodę degresywną. Żadnego z tych sposobów nie może jednak zastosować przedsiębiorca, który kupił nowy samochód osobowy lub wprowadził do ewidencji dopiero co wybudowaną nieruchomość.
Takie środki trwałe mogą być amortyzowane tylko metodą liniową. Zwykle nie można więc ich amortyzować przy zastosowaniu stawek wyższych niż wynikające z wykazu. Są jednak wyjątki.
Środki transportu
Art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT mówi, że podatnicy mogą podane w wykazie stawki podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4. Uprawnienie to dotyczy sytuacji, gdy te środki trwałe używane są:
- w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym,
- w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.
Nauka jazdy
Przepis ten pozwala na szybszą amortyzację samochodów używanych do nauki jazdy. Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 marca 2009 (ILPB1/415-52/09-2/AA).
We wniosku o interpretację szkoła jazdy wskazała, że samochody, na których szkolą się kursanci, wymagają szczególnej sprawności technicznej. Będą też używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych.
Po pierwsze, dlatego że będą używane przede wszystkim w mieście i na placach manewrowych. Po drugie, będą narażone na wiele usterek wynikających z braku doświadczenia kierowców, np. awarie sprzęgła, zawieszenia, przegrzanie silni-ka, częste uszkodzenia blacharskie. Po trzecie, roczny przebieg takiego samochodu to ok. 60 – 70 tys. km.
Izba skarbowa zgodziła się, że te okoliczności pozwalają na przyspieszenie amortyzacji przy zastosowaniu współczynnika 1,4. Podkreśliła jednak, że z prowadzonej dokumentacji podatkowej powinno wynikać, że samochody są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej. Nie wyjaśnia jednak, jak taka dokumentacja powinna wyglądać.
Auto geodety
W interpretacji z 5 grudnia 2008 (ITPB1/415-548/ 08/PSZ) Izba Skarbowa w Bydgoszczy zajmowała się pytaniem geodety, który wyjaśnił, że w prowadzonej działalności wykorzystuje samochód osobowy. We wniosku o interpretację wskazał, że specjalizuje się w podziałach nieruchomości.
W związku z tym samochodem przewożone są kamienie betonowe (punkty graniczne). Poza tym często porusza się on po polach, drogach polnych i leśnych, przez co narażony jest na szybsze zużycie.
Izba skarbowa zgodziła się, że w takiej sytuacji możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej z 20 do 28 proc. Wyjaśniła, że minimalny okres amortyzacji takiego pojazdu będzie więc wynosił trzy lata i siedem miesięcy.
Dziurawe drogi
Przyczyną uzasadniającą podwyższenie stawki amortyzacyjnej nie może być natomiast zły stan dróg i przeciążanie auta. Tak wynika z pisma Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2007 (IBPBI/1/415-988/08/AP).
43 miesiące tyle wynosi minimalny okres amortyzacji nowego samochodu osobowego używanego w warunkach wskazujących na intensywne zużycie. W typowej sytuacji odpisy trzeba naliczać przez 60 miesięcy
Z pytaniem zwrócił się właściciel biura podróży. Wyjaśnił, że musi dojeżdżać do dwóch punktów sprzedaży oddalonych od siedziby firmy o 50 i 80 km. W związku z tym samochód osiąga duże przebiegi.
Poza tym, ze względu na sezonowość sprzedaży, odwozi do punktów skupu makulatury przeterminowane katalogi. Wtedy nie dość, że pojazd jest przeciążony, to jeszcze przedsiębiorca zmuszony jest poruszać się po drogach złej jakości, bo punkty skupu surowców wtórnych położone są na peryferiach miejscowości.
Zdaniem izby skarbowej opisane okoliczności nie wskazują, aby „przez cały czas samochód był wykorzystywany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych. Jeżeli wnioskodawca będzie w stanie udokumentować bardziej intensywne użytkowanie – sezonowo, wtedy może podwyższyć stawkę w okresach występowania tych okoliczności”.
Więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
Amortyzacja samochodu i motocykla
Zobacz cały poradnik:
Dobra Firma » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Optymalizacja podatkowa