Senat przywrócił część przepisów określających prawa i obowiązki pracowników artystycznych. Poprawki wprowadzono w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Przyjęte przez senatorów rozwiązania określają m.in. zasady wypowiadania umów o pracę pracownikom artystycznym. Umowy zawarte na okres dłuższy niż sezon artystyczny lub na czas nieokreślony będą mogły być wypowiadane przez każdą ze stron nie później niż na cztery miesiące przed zakończeniem sezonu. Umowy na czas nieokreślony będą mogły być rozwiązane m.in. z powodu potrzeb repertuarowych, niedostatecznej jakości pracy lub braku osiągnięć artystycznych.
Senatorowie wprowadzili też rozwiązanie pozwalające na dokonywanie przez dyrektorów instytucji artystycznej ocen pracowników. Kryteria, metody, tryb oraz terminy przeprowadzania okresowych ocen ma określić minister kultury.
Nowe przepisy przewidują także, że podjęcie przez pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia wymaga zgody pracodawcy. Jest ona potrzebna w sytuacji, w której te zajęcia mogłyby kolidować z wykonywaniem przez niego obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Dyrektor będzie mógł udzielić takiej zgody, jeśli zainteresowany zobowiąże się do pokrycia kosztów, jakie mogą powstać z powodu tej drugiej pracy. Chodzi zwłaszcza o zwrot kosztów odwołania spektaklu czy zaangażowania nowego wykonawcy.
Etap legislacyjny:
- ustawa wróciła do Sejmu