- Do 31 stycznia 2011 pracownik miał orzeczony lekki stopień niepełnosprawności. O następne orzeczenie wystąpił 29 marca 2011. 31 maja 2011 dostarczył takie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności datującym się od marca 2011 z niepełnosprawnością istniejącą od 2007 r. Od kiedy zaliczyć go do stanu osób niepełnosprawnych? Od kiedy nabywa uprawnienia do dodatkowego urlopu? Czy może skorzystać ze zwolnienia z pracy w związku z otrzymanym skierowaniem na leczenie uzdrowiskowe z NFZ, bo uzasadnienie lekarza jest następujące: wskazane leczenie klimatyczne i rehabilitacja ruchowa?
Tego pracownika trzeba wliczyć od 1 marca 2011 do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Z dodatkowego urlopu wypoczynkowego pierwszy raz będzie mógł skorzystać w marcu 2012, tj. po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 21 dni roboczych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, ale tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Skierowani do sanatorium przez lekarza NFZ z takiego zwolnienia skorzystać nie mogą.
- W zakładzie opieki zdrowotnej zatrudniliśmy pierwszy raz na pół etatu osobę z umiarkowaną niepełnosprawnością. Praca dzienna nie przekracza u nas 7 godzin 30 minut. Niepełnosprawny przychodzi do firmy trzy razy w tygodniu na maksymalnie siedem godzin. Uważamy, że jest to zgodne z art. 15 ustawy o rehabilitacji. Spotkaliśmy się jednak z opinią, że przy połówce etatu norma dzienna dla umiarkowanie niepełnosprawnego wynosi trzy i pół godziny. Czy to słuszne? Kiedy niepełnosprawny (praca u nas jest jego pierwszym zatrudnieniem) nabędzie dodatkowy dziesięciodniowy wypoczynek?
Czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osobę niepełnosprawną pracującą tyle godzin uważa się za zatrudnionego na cały etat.
Niepełnosprawny ma pół etatu i dlatego jego tygodniowy wymiar czasu wynosi 17,5 godziny. Zatem czytelnik postępuje właściwie, jeśli czas pracy pracownika nie przekracza tego limitu (np. w poniedziałek ma 5, w środę 7, a w piątek 5,5 godziny). Jeżeli natomiast planuje mu pracę na trzy dni w tygodniu po 7 godzin, to planuje przekroczenie tygodniowego czasu o 3,5 godziny.
Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jeżeli nowo zatrudniony niepełnosprawny podjął pierwszą pracę, to pierwszy dodatkowy urlop nabędzie w dniu następującym po dniu, w którym upływa rok od podjęcia przez niego zatrudnienia.
- Zatrudniamy pracownika na pełnym etacie na umowie na czas nieokreślony. Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności zaliczył go 6 lipca 2010 do znacznego stopnia niepełnosprawności, ale orzeczenie wydał do 6 lipca 2011. Nie jest to pierwszy urlop dodatkowy tej osoby. Ponadto złożyła kolejny wniosek do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Czy przysługuje jej dziesięć dni dodatkowego urlopu za 2011 r., czy urlop proporcjonalny?
Od 6 lipca 2011 pracownik pozostaje bez ważnego orzeczenia o niepełnosprawności, czyli obecnie nie ma statusu osoby niepełnosprawnej. Mimo to nie traci prawa do urlopów, do których prawo nabył przed utratą tego statusu. Tak samo jest, gdy stopień niepełnosprawności zmienia się na lekki. Utrata bądź zmiana stopnia na lekki powoduje jednak utratę prawa do kolejnych dodatkowych urlopów wypoczynkowych.
Pracownikowi czytelnika przysługuje w 2011 r. dziesięć dni dodatkowego urlopu. Natomiast urlop w wymiarze proporcjonalnym można stosować jedynie w przypadkach określonych w art. 155
1
(ustanie stosunku pracy) i art. 155
2
(np. po trwającym co najmniej miesiąc urlopie bezpłatnym lub wychowawczym).
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»