Korzystny reżim podatkowy zachęcał do zakładania firm na wyspie i w konsekwencji budowania struktur optymalizacji podatkowej. Nie jest tajemnicą, że korzystne warunki były solą w oku innych państw unijnych, w tym Polski.
W konsekwencji Ministerstwo Finansów, pomimo wyrażanego przez ekspertów podatkowych sceptycyzmu, podjęło negocjacje w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Cyprem i co więcej, dzięki postawieniu partnera przed alternatywą wprowadzenie zmian albo wypowiedzenie umowy, cel swój osiągnęło.
Korzyści z dywidend
Pierwsza korzyść z bycia cypryjskim rezydentem to niskie stawki podatkowe (stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi tylko 10 proc., a VAT nie przekracza 15 proc.).
Dywidendy wypłacane na rzecz firmy cypryjskiej mającej statut rezydenta są co do zasady wyłączone z opodatkowania, pod warunkiem że firma cypryjska posiada co najmniej 1 proc. udziałów spółki zagranicznej i opodatkowanie dochodów spółki zagranicznej wypłacającej dywidendę jest nie mniejsze niż odpowiedni podatek na Cyprze (opodatkowanie na poziomie 7,5 proc. lub wyższym spełnia ten warunek).
W przeciwnym wypadku dywidendy wypłacane rezydentom cypryjskim obciążone są 15-proc. podatkiem. Kryje się tu największa zaleta Cypru, bo zgodnie z art. 10 ust. 2 umowy między Polską a Cyprem „dywidendy te mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10 proc. kwoty dywidend brutto”.
Te przepisy umożliwiają tworzenie konstrukcji, w której cypryjski rezydent wypłaca dywidendę spółce z Polski, gdzie powinna być opodatkowana stawką 19 proc., ale dzięki postanowieniom ust. 2 na poczet podatku należnego w naszym kraju zaliczana jest kwota daniny podatkowej, która nigdy nie została zapłacona za granicą. W konsekwencji istnieje możliwość obniżenia realnego opodatkowania dywidend wypłacanych przez cypryjską spółkę wspólnikowi z Polski do 9 proc.
Projekt protokołu zmieniającego treść umowy zakłada likwidację klauzuli tax sparing, czyli wyżej opisanego mechanizmu umożliwiającego zaliczenie na poczet podatku w Polsce nigdy niezapłaconego podatku na Cyprze. W konsekwencji zniknie jedna z największych zalet lokowania spółki na wyspie Afrodyty.
Licencje
Zwolnione z opodatkowania są dochody pochodzące z obrotu papierami wartościowymi oraz wpływy z tytułu opłat licencyjnych (royalties) świadczonych przez zagranicznych licencjobiorców cypryjskiemu rezydentowi.
Jednakże stawka podatku dla takich należności uzyskanych ze źródeł znajdujących się na Cyprze przez spółkę, która nie jest jego rezydentem, wynosi 10 proc.
Ponadto nie pobiera się także podatku u źródła od odsetek (z lokaty bądź rachunku znajdującego się na Cyprze), jeśli wypłacone zostają cypryjskiemu nierezydentowi. Odsetki wypłacane cypryjskim rezydentom obciążone są 10-proc. stawką podatku.
Pensja dyrektora wolna od podatku
Kolejną nadużywaną zaletą wynikającą z umowy między Polską a Cyprem jest możliwość nieopodatkowania pracy dyrektora w firmie cypryjskiej. Opodatkowane są dochody nierezydenta uzyskane z tytułu świadczonej pracy lub pełnionej funkcji, np. dyrektora w firmie cypryjskiej. Jednak zarówno praca, jak i pełniona funkcja muszą być faktycznie wykonane na terytorium Cypru.
W związku z tym, w sytuacji gdy np. polski rezydent pełniący funkcję dyrektora spółki cypryjskiej wykonuje ją działając poza granicami Cypru, uzyskiwany przez niego dochód nie podlega opodatkowaniu na wyspie, a co ciekawe zgodnie z art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie jest też opodatkowany w Polsce. Po podpisaniu protokołu do umowy skończy się podatkowy raj dla dyrektorów spółek powoływanych na Cyprze.
Interesującą opcją jest możliwość założenia przez polskiego rezydenta spółki cypryjskiej, w której obejmuje on wszystkie udziały w zamian za aport w postaci udziałów posiadanych w polskiej spółce kapitałowej. W takiej sytuacji możliwe jest uniknięcie opodatkowania przychodów z tytułu objęcia udziałów w nowo utworzonej spółce, a zyski ze sprzedaży udziałów posiadanych w spółce polskiej przez spółkę cypryjską nie podlegają opodatkowaniu w Polsce ani na Cyprze.
Inne zalety
Ciekawa jest też możliwość przenoszenia straty podatkowej na kolejne lata i możliwość rozliczenia grupy spółek jako podatkowej grupy kapitałowej, pod warunkiem że jedna z nich posiadała minimum 75 proc. udziałów w grupie, a także brak konieczności stosowania reguł dotyczących cen transferowych.
Jeśli chodzi o cypryjski podatek od zysków kapitałowych, nakładany jest tylko na zysk ze sprzedaży majątku nieruchomego sytuowanego na Cyprze lub udziałów w cypryjskich spółkach (nienotowanych na giełdzie), które posiadają majątek nieruchomy.
Jeśli dodać do tego sprawnie funkcjonujący system wiążących interpretacji podatkowych wydawanych przez cypryjskie organy podatkowe, mamy obraz kraju bardzo interesującego dla przedsiębiorców.
Od kiedy zmiany
Ministerstwo Finansów jest jeszcze dość tajemnicze, jeśli chodzi o ostateczny tekst umowy po zmianach. Z komunikatów, które przekazano prasie, wiemy jednak dużo. Zmiany w samej umowie wskazałem powyżej. Wejść w życie miałyby już od 1 stycznia 2012, a najpóźniej od 2013 r. (co zależeć będzie od tempa ratyfikacji zmian w obu krajach).
Jak zostać cypryjskim rezydentem
Posiadanie statusu rezydenta podatkowego nie wiąże się z koniecznością zarejestrowania spółki na Cyprze. W praktyce przy badaniu kwestii rezydencji najważniejszym kryterium jest miejsce sprawowania zarządu i kontroli nad spółką.
Jeśli wykażemy, że zarząd i kontrola są sprawowane na Cyprze, wówczas spółka jest uznawana za cypryjskiego rezydenta podatkowego. Organy podatkowe badać będą:
- skład zarządu spółki,
- miejsce podejmowania najważniejszych decyzji,
- miejsce przechowywania dokumentacji księgowej i korporacyjnej,
- prowadzenie rachunku bankowego na Cyprze.
Czytaj też artykuły:
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»