Na podstawie art. 1 pkt 5 w zw. z art. 14 pkt 2 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475) wszedł w życie nowy art. 20c dotyczący uprawnień pracowników niepełnosprawnych.

Mówi on, że takiej osobie przysługują określone uprawnienia pracownicze od dnia, od którego zostanie wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Uprawnienia te to m.in. prawo do dodatkowej przerwy w pracy, do dodatkowych dziesięciu dni urlopu wypoczynkowego czy do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w związku z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny.

Zmiana przepisów wiąże się z art. 2a ustawy o rehabilitacji, który wszedł w życie 1 stycznia 2011 r. i dotyczy wliczania do stanu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Stanowi on m.in., że taką osobę wlicza się do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych w firmie od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Celem dodania art. 20c jest dostosowanie momentu uzyskania poszczególnych uprawnień przez takich pracowników.

Oczywiście uprawnienia te zatrudniony nabywa z uwzględnieniem szczegółowych przepisów zawartych w art. 15 – 20 ustawy o rehabilitacji, czyli np. prawo do dodatkowego urlopu uzależnione jest od przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia pracownika do grupy o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Nowy art. 20c nie dotyczy jedynie uprawnień związanych ze skróconym czasem pracy zapisanych w art. 15 ustawy o rehabilitacji. W myśl art. 15 ust. 4 wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z tym przepisem (siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo) obowiązuje od dnia następującego po

przedstawieniu orzeczenia o niepełnosprawności, a nie od dnia przedstawienia orzeczenia, jak w wypadku pozostałych przywilejów.

Autor jest doradcą prawnym Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Czytaj również:

Zmiany w urlopach i dofinansowaniu niepełnosprawnych

Jak zmienić czas pracy niepełnosprawnemu

Niepełnosprawny z krótszą dniówką i dodatkową przerwą

Zobacz serwis:

Kadry i płace » Niepełnosprawny w firmie