Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa nie zawsze muszą oznaczać wniosek o upadłość

Inna jest sytuacja prawna podmiotu w postępowaniu, gdy ma on jednego wierzyciela, a inna podmiotu mającego co najmniej dwóch wierzycieli. W pierwszej sytuacji prawo upadłościowe nie ma zastosowania, w drugiej ma zastosowanie – wynika z rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Publikacja: 17.06.2020 02:00

Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa nie zawsze muszą oznaczać wniosek o upadłość

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 27 lutego 2020 r. (sygn. I SA/Wr 369/19) stwierdził, że członek zarządu spółki nie będzie ponosił odpowiedzialności za jej zobowiązania podatkowe na podstawie art. 116 ordynacji podatkowej w sytuacji, gdy spółka posiadała tylko jednego wierzyciela (urząd skarbowy), wobec czego nie istniały podstawy do złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości.

Zgodnie z art. 116 § 1 ordynacji podatkowej „Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna". Przy czym członek zarządu odpowiedzialności tej nie poniesie, jeśli „we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (DzU z 2019 r., poz. 243 i 326) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne", albo „niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy". Członek zarządu zostanie także zwolniony z odpowiedzialności, jeśli wskaże mienie spółki, „z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części".

Pozostało 89% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy