Sejm uchwalił zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Mają na celu zmianę uprawnień inspektorskich dotyczących sposobu i zakresu kontroli.
Zgodnie z uchwalonym przepisem w uzasadnionych przypadkach wobec pracodawcy rozpoczynającego działalność, który dopuścił się uchybień, inspektor pracy będzie mógł odstąpić od stosowania środków prawnych, poprzestać na ustnym pouczeniu o sposobach zgodnego z prawem organizowania pracy i wyznaczyć terminu usunięcia uchybień. Kary będą nakładane tylko wówczas, gdy rozpoczynający działalność pracodawca stworzy bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników oraz gdy popełni wykroczenia z winy umyślnej.
Dodatkowo w przepisach ustawy pojawi się rozwiązanie pozwalające inspektorom wydawać ustne polecenia, których celem ma być usunięcie drobnych niedociągnięć jeszcze w trakcie kontroli.
Udział w kontrolach będą mogli brać nie tylko inspektorzy pracy, ale także pracownicy PIP posiadający niezbędną wiedzę. Kontrolować wspólnie z inspektorami będą mogli także przedstawiciele zagranicznych służb, do których należy ochrona pracy. Będą oni prowadzić działalność na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez głównego lub okręgowego inspektora pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy dostała także prawo do podejmowania działań służących badaniom i pomiarom oraz analizowania zagrożeń powodowanych przez czynniki uciążliwe w środowisku pracy.
Inspektor będzie mógł nakazać powtórne wykonanie badań oraz pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy, gdy zostanie naruszony tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania tych badań.
Będzie mogła nakazać pomiary również po to, by potwierdzić, że praca jest wykonywana w szczególnych warunkach. Inspektorzy otrzymają także większy dostęp do informacji niezbędnych do rzetelnego przeprowadzenia kontroli. Obecnie mogą bezpłatnie korzystać z informacji zgromadzonych m.in. w Krajowej Ewidencji Podatników czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z nowymi przepisami dostępne dla inspekcji staną się także dane zgromadzone w rejestrze bezrobotnych, Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Krajowym Rejestrze Karnym.
Dodatkowo w toku postępowania kontrolnego inspektor będzie miał prawo sprawdzania tożsamości osób korzystających z usług agencji zatrudnienia, a także ich przesłuchiwania i żądania oświadczeń w sprawie legalności zatrudnienia lub prowadzenia innej działalności zarobkowej.
etap legislacyjny: trafi do Senatu
Czytaj więcej w serwisie:
»