- Czy urlop bezpłatny może być wypisany na zwykłej karcie urlopowej, bez uzasadnienia ze strony pracownika?

Są dwa rodzaje urlopów bezpłatnych. Pierwszy z nich to tzw. zwykły urlop bezpłatny, z którego pracownik korzysta na swój wniosek. Natomiast drugi udzielany jest za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, zgodnie z porozumieniem między pracodawcami. Podstawą udzielenia zwykłego urlopu bezpłatnego jest wniosek zatrudnionego złożony na piśmie (art. 174 § 1 kodeksu pracy).

Udzielenie takiego urlopu bezpłatnego bez tego dokumentu nie wywiera żadnych skutków. Ale też pracownik nie ma obowiązku jego przedstawiania. A jeśli go złoży, nie ma znaczenia cel, dla którego to zrobił. Może np. wyjechać za granicę, założyć własną działalność gospodarczą, podjąć pracę u innego pracodawcy.

Jednocześnie należy zauważyć, że pracodawca nie ma obowiązku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, a w razie odmowy nie musi uzasadniać swojej decyzji. Wyłącznie do niego należy decyzja o zgodzie na urlop lub odmowie jego udzielenia (wyjątkowo pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi młodocianemu, uczęszczającemu do szkoły dla pracujących, w okresie ferii szkolnych, w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym dwóch miesięcy, art. 205 § 4 k.p.).

Nie można zatem wykluczyć sytuacji, gdy staranne uzasadnienie wniosku przyczyni się do jego pozytywnego rozpatrzenia. W żadnym akcie prawnym nie przewidziano wzoru wniosku o urlop bezpłatny. Może więc przybrać on dowolną pisemną formę. Dopuszczalne jest zatem wykorzystanie karty urlopowej, pod warunkiem że będzie z niej wynikać, że urlopu bezpłatnego udziela się na wniosek pracownika.

Czytaj też:

 

Zobacz więcej

»

Kadry i płace

»

Urlopy

»

Urlop bezpłatny