zawiera różne możliwości elastycznego organizowania czasu. Obok pracy weekendowej, którą świadczy się tylko od piątku do niedzieli, przepisy przewidują możliwość przyjęcia systemu skróconego tygodnia pracy.
Zgodnie z nim dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez mniej niż pięć dni w ciągu tygodnia z równoczesnym przedłużeniem dobowego wymiaru czasu. Oznacza to, że osoba, która potrzebuje regularnie dnia wolnego, np. na studia, bez przechodzenia na część etatu i obniżenia pensji może go odrabiać w inne dni pracy.
Aby z takiej możliwości skorzystać, zainteresowany musi wystąpić do firmy z wnioskiem. Powinien w nim określić, przez ile dni w tygodniu chce wykonywać pracę w zwiększonym wymiarze czasu.
Trzeba jednak pamiętać, że przedłużenie dobowego wymiaru czasu nie może przewyższać 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Układ dni pracy i dni wolnych jest dowolny. Ważne, aby liczba tych pierwszych była mniejsza niż pięć.
Nie ma więc problemu, aby praca w systemie skróconego tygodnia mogła się odbywać w kolejno następujących po sobie dniach (np. od poniedziałku do czwartku), w dniach przedzielanych wolnymi (np. dni pracy: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek wolny i praca w piątek). Wszystko zależy od tego, jak przełożony z podwładnym się umówią.
Oczywiście pracownik nie może wymusić na szefie zgody na taki system. Wszystko zależy od uznania pracodawcy. Ten z kolei również nie może bez wniosku zainteresowanego narzucić mu pracy w pełnym wymiarze przez mniej niż pięć dni w tygodniu.
Jeżeli strony dojdą do porozumienia w sprawie wprowadzenia takiej organizacji czasu, to umowa o pracę musi wyraźnie mówić, że dana osoba jest zatrudniona w systemie skróconego tygodnia.
Czytaj więcej w artykułach:
Jak zmienić obowiązujący system czasu prac?
Zaplanuj krótszą dniówkę albo zmniejsz ilość dni
Zobacz też:
»