Weszły w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej.

Pierwsze, w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych, daje przedsiębiorcy możliwość starania się o refundację z PFRON kosztów zatrudnienia asystenta osoby niepełnosprawnej czy zakupu oprogramowania, które ułatwi takiej osobie pracę na komputerze.

Drugie dotyczy zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Na podstawie tych przepisów przedsiębiorca, który zatrudni bezrobotnego niepełnosprawnego, może się starać o dofinansowanie w wysokości przeszło 50 tys. zł na urządzenie stanowiska takiej osobie. Warunkiem jego uzyskania jest jednak zatrudnianie niepełnosprawnego przez najbliższe trzy lata.

– Problem polega na tym, że większość zakładów pracy chronionej specjalizujących się w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie będzie miała szans skorzystać z tych dofinansowań, gdyż wliczają się one do limitu pomocy de minimis. Wynosi on 200 tys. euro rozłożone na trzy lata – komentuje Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org, ekspert ds. dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Z nowych przepisów skorzystają głównie przedsiębiorcy działający na tzw. otwartym rynku.

Jeśli chodzi  o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, ważne jest także to,  aby samorządy dostały pieniądze z PFRON na ten cel – przedsiębiorcy będą się wtedy mogli starać o taką pomoc.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca 2011 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 62, poz. 316),

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca 2011 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (DzU nr 62, poz. 317).

Czytaj również:

 

Zobacz serwis:

Dofinansowanie wynagrodzeń