[b]- Czy pracownicy, która podczas urlopu macierzyńskiego wzięła ślub, należą się dwa dni urlopu okolicznościowego, jeśli wystąpiła o niego po zakończeniu macierzyńskiego i po miesiącu od daty ślubu?[/b]
W opisanej sytuacji pracodawca może odmówić udzielenia dwóch dni wolnego. Nie ma tu bowiem związku czasowego między zdarzeniem mogącym uzasadniać urlop okolicznościowy a zgłoszeniem żądania udzielenia takiego urlopu przez pracownika, co jest konieczne.
Tzw. urlop okolicznościowy to przewidziane w § 15[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=825A16EDA304461C0B68BB847448D6C5?id=73958] rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.)[/link] zwolnienie od pracy w ściśle określonym celu. Pracownik może dostać dwa dni takiego wolnego np. na swój ślub, a jeden dzień np. na ślub dziecka.
Powołany przepis uzależnia udzielenie zwolnienia od pracy od wystąpienia konkretnego, przewidzianego w nim zdarzenia. Chodzi bowiem o to, aby zatrudniony miał możliwość uczestniczenia w zdarzeniach rodzinnych i osobistych oraz czas na załatwienie związanych z tym spraw.
Udzielenie urlopu okolicznościowego następuje w czasie wskazanym przez pracownika. Jednak urlop ten nie może pozostawać bez związku czasowego ze zdarzeniem, z którego żądanie wynika. Jakkolwiek więc w określonych sytuacjach pracownica może żądać jego udzielenia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – mimo że zdarzenie, z którego to żądanie wynika, miało miejsce w trakcie urlopu macierzyńskiego – to jednak, gdy zdarzenie to miało miejsce na miesiąc przed zgłoszeniem żądania, udzielenie tego rodzaju urlopu nie byłoby uzasadnione.
[i]Autor jest radcą prawnym, partnerem z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni[/i]
[ramka] [b]Czytaj więcej w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/56571.html]o urlopach[/link][/b][/ramka]