[b]- Pracodawca, zatrudniający mniej niż 20 osób i niemający zakładowego regulaminu pracy, chce wprowadzić pracę w porze nocnej w dziale produkcyjnym. Jak powiadomić pracowników? Czy wystarczy poinformować ich na piśmie o tym fakcie, czy też trzeba im na nowo przygotować informację o wszystkich warunkach pracy z wpisem o pracy w nocy?[/b]
Odpowiadając na pytanie, trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy zdefiniowania przez pracodawcę pracy w porze nocnej. W tym wypadku szef powinien przekazać pracownikom pisemną informację dotyczącą ustanowienia pory nocnej w zakładzie pracy przypadającej między godziną 21 a 7.
W drugiej, gdyby pracodawca chciał wprowadzić regularne świadczenie pracy w porze nocnej przez danych zatrudnionych, z każdym z nich objętym taką zmianą (prócz grup chronionych pracowników) musi zawrzeć aneks do umowy o pracę lub złożyć mu wypowiedzenie zmieniające.
Art. 151[sup]7[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] wskazuje, że za porę nocną, co do zasady, uważa się osiem godzin między 21 a 7. Konkretny dobór godzin pory nocnej należy do pracodawcy, po uzgodnieniach ze związkami zawodowymi, jeśli takie funkcjonują w zakładzie. Zasadą jest, że porę nocną ustala się w układzie zbiorowym pracy czy też regulaminie pracy.
W razie niezawarcia układu zbiorowego pracy czy też braku obowiązku wydania regulaminu pracy (tj. u pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników) pracodawca powinien wskazać porę nocną w pisemnej informacji, którą przekazuje pracownikowi w ciągu siedmiu dni od daty zatrudnienia.
Ustawodawca nie zabronił różnicowania godzin pory nocnej u jednego pracodawcy. Kodeks pracy nie przewiduje ani zakazu pracy nocnej, ani dodatkowych warunków do jej wprowadzenia. Jest ona normalnym elementem organizacji pracy. I co ważne, okres 11 godzin odpoczynku będzie dochowany, jeśli będzie przypadał w innej porze niż noc.
W odmienny sposób należy jednak ująć świadczących pracę stale w godzinach nocnych. Takim pracownikiem jest osoba, której rozkład czasu pracy obejmuje codziennie chociaż trzy godziny pracy w porach nocnych czy też 1/4 czasu w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Wówczas praca w porze nocnej jest normalną porą świadczenia pracy przez podwładnego.
Na wniosek pracownika informacja o zatrudnianiu go w porze nocnej powinna zostać przekazana właściwemu inspektorowi pracy. Forma przekazania nie jest określona, choć dla celów dowodowych warto sporządzić je na piśmie.
[i]Autorka jest adwokatem w Baker&McKenzie [/i]