[b]Czy umowę na okres próbny można przekształcić w umowę na czas nieokreślony?[/b]

[b]Tak[/b], ale przekształcenie takie może nastąpić wyłącznie na mocy porozumienia stron.

Przepisy prawa pracy nakładają na strony obowiązek określenia rodzaju zawieranej umowy, tj. na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na okres próbny. Strony mają przy tym prawo do swobodnego wyboru rodzaju zawieranego angażu i kształtowania jego treści (z zastrzeżeniem że jego postanowienia nie mogą być mniej korzystne niż przepisy prawa pracy, art. 18 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521 ]kodeksu pracy[/link])

Nie ma żadnych przeszkód, by w toku współpracy strony na podstawie zgodnych oświadczeń przekształciły rodzaj czy treść łączącej je umowy o pracę i to nawet gdyby miało dojść do pogorszenia sytuacji pracownika.

Jak bowiem stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 5 sierpnia 1980 r. (I PR 52/80),[/b] porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony jest dopuszczalne i wywołuje wynikające z treści porozumienia skutki prawne.

W uzasadnieniu SN wskazał, że skoro strony mogą zgodnie definitywnie rozwiązać stosunek pracy, to nie ma uzasadnionych podstaw do twierdzenia, że nie wolno im, w wyniku porozumienia, przekształcić treści istniejącego stosunku pracy, choćby dokonana z woli obu stron zmiana była niekorzystna dla pracownika.

Przepisy kodeksu pracy wykluczają jednak sytuację, by na mocy porozumienia stron można było dokonać zmiany umowy bezterminowej czy też zawartej na czas określony lub wykonania określonej pracy w umowę na okres próbny.

Umowa na okres próbny musi poprzedzać zawarcie pozostałych rodzajów umowy o pracę (art. 25 § 2 k.p.).

Przekształcenie rodzaju umowy o pracę nie jest możliwe na podstawie jednostronnego oświadczenia woli dokonanego przez jedną ze stron umowy o pracę.

Stanowisko takie wyraził [b]SN w uchwale z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93)[/b]. Uznał, że nie jest dopuszczalna – przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego – zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony.

[i]Autorka jest adwokatem prowadząca własną kancelarię[/i]

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/287381.html]"Nie zmodyfikujesz rodzaju umowy wypowiedzeniem zmieniającym"[/link][/b]