[b]Dysponuję tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko dłużnikowi – osobie fizycznej. Dowiedziałem się jednak, że toczy się postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce z o.o., w której jest on jednym ze wspólników. Trwa egzekucja z nieruchomości tej spółki.
Czy mogę więc przyłączyć się do niej, a konkretnie do wartości, która należy do mojego dłużnika, choć mój tytuł wykonawczy nie jest wystawiony przeciwko tej spółce?[/b] – pyta czytelnik.
[b]Nie[/b]. W większości przypadków tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi uprawnia do prowadzenia egzekucji jedynie z majątku dłużnika, np. z należących do niego ruchomości, nieruchomości, wynagrodzenia za pracę, innych praw majątkowych (patentów, z udziału w spółkach kapitałowych) czy wierzytelności.
W przypadku [b]gdy dłużnik jest wspólnikiem spółki z o.o., możliwa jest także egzekucja z udziału w spółce albo z przysługujących mu z tego tytułu praw.[/b] W pierwszej kolejności egzekucja z udziału zmierzać powinna do zaspokojenia wierzyciela w drodze zajęcia wierzytelności z tytułu prawa do dywidendy, prawa do zwracanych dopłat czy należności z tytułu umarzanych udziałów.
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] zasadniczo [b]nie dopuszczają możliwości prowadzenia egzekucji z majątku spółki, gdy dłużnikiem w toczącym się postępowaniu jest jej wspólnik.[/b] Wynika to z faktu, że nieruchomości spółki z o.o. stanowią jej – jako osoby prawnej – majątek, a nie majątek wspólników.
Majątek ten pozostaje zatem do wyłącznej dyspozycji organów spółki, które uprawnione są podejmować czynności prawne w zakresie rozporządzania nim.
[b]Egzekucja z majątku spółki z o.o. może być zatem prowadzona wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko spółce z o.o. [/b]
W przypadku prowadzenia egzekucji z nieruchomości należącej do spółki z o.o. wierzyciel wspólnika spółki nie może przyłączyć się do tej egzekucji.
Wyjątkiem od powyższej reguły jest sytuacja, w której następuje podział majątku spółki po otwarciu jej likwidacji. Wówczas majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się pomiędzy wspólników tej spółki w stosunku do ich udziałów.
Tym samym [b]wierzyciel wspólnika spółki może prowadzić egzekucję z tych składników, które przypadną wspólnikowi już po dokonaniu likwidacji spółki.[/b] Jeżeli zatem w skład majątku zlikwidowanej spółki wchodziła nieruchomość, każdy ze wspólników powinien otrzymać określony w niej udział.
Wówczas, w razie egzekucji z tej nieruchomości, nasz wierzyciel uprawniony będzie przystąpić do egzekucji prowadzonej z nieruchomości, należącej uprzednio do majątku zlikwidowanej spółki.
[i]Autor jest radcą prawnym w kancelarii prawnej Babiaczyk, Skrocki i Wspólnicy[/i]