[b]Pracownik dostał naganę, od której się odwołał, składając sprzeciw. W jakim terminie i w jakiej formie pracodawca może go odrzucić? – pyta czytelnik.[/b]
Z art. 112 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=411D1863DC29C70C8116A07DB3692044?id=76037]kodeksu pracy[/link] wynika, iż wskutek rozpatrzenia sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej pracodawca może odrzucić go zarówno w wyniku przekroczenia przez pracownika siedmiodniowego terminu na wniesienie sprzeciwu, jak i nieuznania zasadności zarzutów. Może również częściowo uwzględnić sprzeciw, np. co do rodzaju czy wysokości wymierzonej kary. Oznacza to jednak równocześnie częściowe odrzucenie sprzeciwu i otwiera możliwość sądowego dochodzenia uchylenia kary porządkowej.
Nieodrzucenie przez pracodawcę sprzeciwu w ciągu 14 dni od wniesienia oznacza jego uwzględnienie. Tak więc zaniechanie czy milczenie pracodawcy jest faktycznym podjęciem decyzji o uznaniu sprzeciwu (art. 112 § 1 zd. trzecie k.p.). Aby uniknąć związanego z przemilczeniem skutku, pracodawca musi mieć dowód, że odrzucił sprzeciw osoby ukaranej naganą przed upływem 14 dni od dnia jego wniesienia. Wymaganie to spełnia sporządzenie i wysłanie w tym terminie pisma odrzucającego sprzeciw.
Zgodnie ze stanowiskiem [b]Sądu Najwyższego (wyrok z 19 lutego 1999 r., sygn. I PKN 586/98)[/b] z analizy całego art. 112 k.p. wynika, że odrzucenie sprzeciwu jest swobodną czynnością pracodawcy, jednakże podlegającą sądowej kontroli „decyzją”, która powinna zostać uzewnętrzniona i o której przełożony powinien zawiadomić zainteresowanego. Otwiera to przed pracownikiem możliwość wytoczenia powództwa o uchylenie kary.
Decydowanie o odrzuceniu sprzeciwu zostało wyraźnie przez ustawodawcę odróżnione od zawiadomienia danej osoby o odrzuceniu sprzeciwu. O uwzględnieniu sprzeciwu można bowiem w ogóle zainteresowanego nie zawiadamiać. Jeśli zaś chodzi o odrzucenie sprzeciwu, to przełożony ma obowiązek zawiadomienia go o tym fakcie, co umożliwia ukaranemu wytoczenie powództwa sądowego.
Przepisy o odpowiedzialności porządkowej pracowników nie precyzują jednakże ani formy, ani treści takiego zawiadomienia. [b]Należy przyjąć, iż odrzucenie sprzeciwu przez pracodawcę może nastąpić zarówno w formie elektronicznej, jak i na piśmie, byleby tylko wola utrzymania kary porządkowej była dostatecznie ujawniona. [/b]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail][/i]