Tak wynika z [b]interpretacji prawa podatkowego wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB 3/423-330/10-2/GJ).[/b]

Spółka, chcąc rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych, złożyła wniosek w sprawie skutków podatkowych zabezpieczenia spłaty pożyczki poprzez umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie.

Pytanie dotyczyło możliwości wprowadzenia rzeczy otrzymanych na podstawie tej umowy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, dopuszczalną zgodnie z wyrażoną w kodeksie cywilnym zasadą swobody umów. Polega na przeniesieniu własności określonej rzeczy na pożyczkodawcę, z jednoczesnym zobowiązaniem do zwrotnego jej przeniesienia na pożyczkobiorcę po spłaceniu pożyczki.

[wyimek]Kodeks cywilny dopuszcza takie umowy na zasadzie swobody umów[/wyimek]

Pożyczkodawca może ostatecznie zachować własność rzeczy w razie niespłacenia pożyczki. Druga możliwa forma zakłada przeniesienie własności pod warunkiem rozwiązującym, którym jest spłata pożyczki. Umowa taka w obu wariantach ma więc na celu wyłącznie zabezpieczenie wierzytelności.

Według spółki samo zawarcie takiej umowy nie powoduje żadnych skutków na gruncie ustawy o CIT, zwłaszcza powstania uprawnienia do dokonywania odpisów amortyzacyjnych po stronie spółki, a tym samym nie uprawnia jej do wprowadzenia przewłaszczonych rzeczy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stanowisko to podzielił dyrektor IS. Zgodnie z art. 16f ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6F286CDC1439C841966BD18A96AF0D7F?id=115893]ustawy o CIT[/link] odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki lub kredytu), dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.

Dopiero w razie niespłacenia pożyczki, czyli z chwilą ostatecznego przejścia własności na pożyczkodawcę, będzie on mógł wprowadzić przejęte rzeczy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.