Zasadniczo osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopach wychowawczych obowiązkowo podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Składki w tym czasie finansowane są przez budżet państwa.
[b] Od 1 września 2009 r. kobieta prowadząca działalność gospodarczą w trakcie urlopu macierzyńskiego i tak podlega ubezpieczeniom z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego. [/b]
Na razie więc pracownica nie musi informować swojego pracodawcy, że stała się przedsiębiorcą. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku.
Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnymi rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów. Kobieta może więc w tym czasie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne także z działalności (choć zapewne nie będzie tego robić).
[b]Inaczej jest jednak w wypadku osób na urlopie wychowawczym, które prowadzą własną firmę[/b]. Wtedy przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, a nie z urlopu wychowawczego. Pracownica musi zatem poinformować swego pracodawcę, że posiada inny tytuł ubezpieczenia (działalność gospodarczą), aby pracodawca nie zgłaszał jej do ubezpieczeń jako matki na wychowawczym.
Taki obowiązek wynika wprost z art. 36 ust. 2a ustawy systemowej. Przepis ten mówi, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym musi poinformować płatnika składek (czyli pracodawcę) o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na tym urlopie.
[i]Podstawa prawna: [/i]
[i]– art. 9 ust. 1c w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 36 ust. 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link].[/i]