[b]Odpowiada Jarosław Cholewa aplikant adwokacki w [i]Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór[/i][/b]

Najważniejszym źródłem regulującym zagadnienie prowadzenia dokumentacji pracowników tymczasowych jest ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Istotne znaczenie mają również regulacje konkretnych agencji pracy tymczasowej i przepisy konkretnych umów o pracę tymczasową.

Z uwagi na fakt, że pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, a świadczy on pracę na rzecz podmiotu trzeciego – pracodawcy użytkownika, prowadzenie dokumentacji pracowniczej dzielone jest pomiędzy te dwa podmioty.

Obowiązek prowadzenia akt osobowych spoczywa na agencji pracy tymczasowej, jednak również na pracodawcy użytkowniku spoczywają pewne obowiązki w tym zakresie.

Agencja pracy tymczasowej zobowiązana jest prowadzić dokumentację związaną z okresem zatrudnienia danego pracownika u kolejnych pracodawców, i to na niej spoczywa obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy.

Agencja przechowuje również dokumentację związaną z procesem rekrutacji pracownika – życiorys, kwestionariusz osobowy itp.

Jeżeli agencja zatrudnia ponad 20 pracowników, na zasadach ogólnych kodeksu pracy zobowiązana jest do wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania. Informacja o zaznajomieniu się z regulaminami zostaje załączona do akt osobowych.

Choć odbywa się to na wniosek pracodawcy użytkownika, jedynie agencja ma prawo wymierzania pracownikowi kar porządkowych, a dokumenty potwierdzające wymierzenie kary winny zostać załączone do akt osobowych.

Pracodawca użytkownik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika i gromadzenia innych informacji mających wpływ na przebieg pracy tymczasowej.

Pracodawca użytkownik powinien również przekazać pracownikowi tymczasowemu informacje o obowiązującej u niego organizacji pracy, a także ma prawo wydawać pracownikowi polecenia związane z pracą.

Wskazane informacje pracodawca użytkownik przekazuje następnie agencji pracy tymczasowej, co umożliwia prawidłowe obliczenie wynagrodzenia za pracę. Informacje takie załączane są przez agencję do akt osobowych pracownika.