[b]Wysłaliśmy pracownika w dwutygodniową podróż służbową do Portugalii. Kupiliśmy bilet lotniczy w dwie strony, opłaciliśmy pobyt w hotelu oraz zapłaciliśmy należne diety. Pracownik żąda jeszcze zwrotu kosztów przewożonego przez niego bagażu. Utrzymuje, że to służbowe materiały od kontrahenta zwiększyły wagę. Jego walizka w drodze powrotnej ważyła 32 kg i zgodnie z przedstawionym rachunkiem zapłacił za 12 kg nadbagażu, po 17 euro za kg. Czy musimy oddać mu pieniądze?[/b]

[b]Nie. [/b]Pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu.

Tak jest, jeżeli podróż trwa ponad 30 dni lub gdy miejscem docelowym jest państwo pozaeuropejskie. Wspomnianych warunków nie spełnia jednak przypadek opisany przez czytelnika.

Pamiętajmy jednak, że wymienione wymogi wynikają z przepisów rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Z kolei warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.

Zatem przepisy zakładowe mogą określać inne, korzystniejsze niż w rozporządzeniu, zasady zwrotu kosztów przewozu bagażu delegowanej osoby.

Nie wiadomo jednak, jak wygląda to w sytuacji czytelnika. Gdyby układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierały postanowień w tym zakresie, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów rozporządzenia.

Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5A2A5FE088179C3171A268CA19566119?id=167999] rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.)[/link].