[b]Tak.[/b] Jeśli podwładny jest zatrudniony przez innego pracodawcę w czasie, gdy w rodzimej firmie przebywa na urlopie bezpłatnym, musi zostać skierowany na nowe badania.
Inaczej będzie, gdy zostanie tylko delegowany do innego przedsiębiorcy, a ze swoim pracodawcą nadal będzie pozostawał w stosunku pracy. W takim wypadku nie musi robić badań. Może się jednak zdarzyć, że pracownikowi przedawni się badanie okresowe bezpośrednio przed oddelegowaniem i wprawdzie zacznie robić badania, ale ich nie dokończy.
Wtedy powstanie pytanie, czy inna firma powinna skierować go na badanie okresowe, czy może bazować na zaświadczeniu z rodzimej firmy, że został skierowany na badania. W tym przypadku warto pamiętać, że nie wystarczy, iż pracodawca skierowuje podwładnego na wizytę u lekarza.
Aby bowiem pracownik mógł zostać dopuszczony do pracy, koniecznie musi wykonać badania i przedstawić opinię lekarza na stosownym zaświadczeniu. Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby przyjmowane do pracy,
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Od tej zasady jest jeden wyjątek. Otóż badań wstępnych nie muszą wykonywać osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Co ważne, pracodawca nie może dopuścić do pracy podwładnego bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– art. 229 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]