[b]Informatyk w 2009 r. powinien wykorzystać 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak za każdym razem, gdy składał wniosek o udzielenie mu dni wolnych z przysługującej mu puli, otrzymywał odpowiedź negatywną. Pracodawca nawet nie próbował argumentować tego konieczną obecnością tego specjalisty w firmie. Czy w tej sytuacji informatyk może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy?[/b]

Nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. W tym przypadku informatyk może więc rozwiązać z pracodawcą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Nie tylko firma bowiem ma takie prawo. Przysługuje ono również właśnie podwładnemu, m.in. w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]Kodeks pracy[/link] nie wyjaśnia jednak, co należy rozumieć przez to pojęcie. Niewątpliwie np. niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonej wysokości czy utrudnianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych będzie stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.

W sytuacji opisanej przez czytelnika pracodawca po raz kolejny odmówił podwładnemu udzielenia urlopu wypoczynkowego. Niewątpliwie do podstawowych obowiązków pracodawcy należy udzielenie urlopu podwładnym w naturze, a nie wypłacanie w zamian za niekorzystanie z tego uprawnienia ekwiwalentu pieniężnego.

Zatem bezpodstawna odmowa udzielenia urlopu stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy (pracodawca notorycznie odmawia udzielenia urlopu) i uzasadnia zastosowanie przez zatrudnionego rozwiązania angażu bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jeśli pracodawca uzna, że tego rodzaju działanie pracownika nie było uzasadnione, może wtedy dochodzić roszczeń odszkodowawczych przed sądem pracy.

Jeśli sąd podzieli jego stanowisko, wówczas otrzyma odszkodowanie. To nie będzie mogło być jednak wyższe niż pensja pracownika za okres wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nie może przewyższać wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 55 § 1, art. 55 § 11, art. 611, art. 612 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).[/link][/i]