[b]Tak.[/b] Przy ustalaniu uprawnień pracownika do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych należy uwzględnić przerwy, które zgodnie z przepisami prawa pracy zaliczają się do czasu pracy. Przerwa 15-minutowa, o której mowa w art. 134 k.p., będzie więc zaliczana do czasu pracy. Nie będzie tak jednak w przypadku przerwy przewidzianej w regulaminie pracy na podstawie art. 141 k.p.

Przypomnijmy, że wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi za przekroczenie dobowej normy czasu pracy. Jest tak w większości przypadków, gdy pracownik danego dnia pracuje dłużej. Wynagrodzenie i dodatek będą przysługiwały także wtedy, gdy kolejnego dnia pracownik rozpocznie pracę przed końcem doby pracowniczej.

Jeżeli więc na przykład we wtorek pracownik rozpocznie pracę o godzinie 8 i zakończy ją o 16, a w środę zacznie wykonywanie zadań służbowych o 7 i będzie pracował do godziny 15, będą mu przysługiwały wynagrodzenie i dodatek za jedną godzinę nadliczbową przepracowaną w dobie pracowniczej, która rozpoczęła się we wtorek o godzinie 8 i zakończyła w środę o godzinie 8.

Dla celów rozliczenia czasu pracy pracownika przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której rozpoczyna on pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Ustalając rozkłady czasu pracy dla poszczególnych zatrudnionych, pracodawcy powinni więc pamiętać, aby doby pracownicze nie nakładały się na siebie. W przeciwnym razie pracownikom mogą przysługiwać roszczenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]art. 128 § 3 pkt 1 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/i][/link]