Konieczność zmiany przepisów wynikała z [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. (P 23/07)[/b].

TK, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy art. 237 § 1 pkt 2 i pkt 3 kodeksu pracy, a także wydane na ich podstawie rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach.

Dotychczasowa treść art. 237 k.p. wskazuje Radę Ministrów jako podmiot zobowiązany do określenia:

- wykazu chorób zawodowych,

- szczegółowych zasad postępowania dotyczących zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach.

W ocenie TK przepis ten nie określał wytycznych co do treści rozporządzenia. Przepisy te tracą moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Ogłoszenie miało miejsce 2 lipca 2008 r. Dlatego niezbędne było wydanie nowych przepisów. Modyfikacje wchodzą w życie od 3 lipca.

Co się zmieni? [b]Przede wszystkim w kodeksie pracy znajdzie się definicja choroby zawodowej.[/b] Będzie to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym.

[b]Kolejna zmiana to zwiększenie katalogu podmiotów uprawnionych do zgłoszenia choroby zawodowej o lekarza dentystę.[/b] Takiego zgłoszenia może dokonać również pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występują u niego objawy wskazujące na taką chorobę. Do tej pory zatrudniony pracownik zgłaszał podejrzenie choroby zawodowej za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.