Wprowadzenie nowego systemu obsługi dofinansowań i refundacji (SODiR) przez PFRON nie obyło się bez problemów. Czytelnicy informowali redakcję o trudnościach z uzyskaniem pierwszych refundacji po tegorocznej zmianie przepisów o udzielaniu wsparcia na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Chodzi o funkcjonowanie oprogramowania SODiR 2. Termin ubiegania się o pierwsze wsparcie należne za styczeń minął 20 lutego (zgodnie z § 5 ust. 1[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=297665] rozporządzenia z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych[/link]). Zdążyli ci, którzy wysłali dokumenty pocztą. Wielu pracodawcom wysłanie wniosków i informacji drogą elektroniczną się nie powiodło.
[srodtytul]Ratowali się korektą[/srodtytul]
– Program zaczął działać prawidłowo dopiero 21 lutego. Wcześniej aplikacje SODiR online i offline nie funkcjonowały dobrze. Chodziło przede wszystkim o wypełnianie poz. 35 i 36 na drukach INF-D-P za tzw. starych pracowników (zatrudnionych przed 1 stycznia 2009 r.). Radziliśmy więc pracodawcom, żeby wysłali wnioski Wn-D i załączniki do 20 lutego, aby dochować terminu, a poprawiali je później, gdy dokument uzyska status „do korekty”. Dziś wielu pracodawców jest właśnie w takiej sytuacji. Pocieszające jest natomiast to, że po poprawkach pracodawcy dostają dofinansowania szybko – twierdzi Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Gdy PFRON stwierdzi błędy, powinien wezwać wnioskodawcę do ich usunięcia (pod rygorem pozostawienia informacji lub wniosku bez rozpatrzenia, o czym musi pouczyć). Brak pouczenia w wezwaniu bądź niewłaściwa lub niekompletna informacja o stwierdzonych nieprawidłowościach nie mogą działać na szkodę beneficjenta. Jeśli zostanie on błędnie pouczony, to może się powołać w postępowaniu o wypłatę dofinansowania na zarzut niewykonania przez PFRON obowiązku określonego w § 7 pkt 1 rozporządzenia.
Może się też okazać, że PFRON, ze względu np. na błędy w SODiR, niesłusznie wezwał do usunięcia nieprawidłowości w dokumentach. Wtedy powinien wypłacić dofinansowanie w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku (postępowanie wszczęte na podstawie bezzasadnego wezwania nie przerywa ani nie zawiesza terminu wypłaty). Jeżeli zrobi to później, pracodawcy przysługują odsetki (jak od zaległości podatkowych).
[srodtytul]Przywrócenie terminu[/srodtytul]
Czy szansa na pieniądze przepadła, jeśli pracodawca nie złożył dokumentów na czas? Nie. Może się ubiegać o przywrócenie terminu, składając do PFRON wniosek i uprawdopodobniając, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Ostateczna decyzja należy do PFRON.
– Jeśli przyczyną niezłożenia dokumentów była niedostępność SODiR, to pracodawca może je złożyć później, wykazując, że terminowe ich przekazanie nie powiodło się z przyczyn zależnych od funduszu, np. dołączając wydruk ze strony internetowej systemu informujący o czasowej niedostępności. Wtedy PFRON musi uznać zachowanie terminu.
Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych z poprzednich lat – mówi Szczepan Wroński, dyrektor działu prawnego w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Przyczyny niedochowania terminu mogą też być zupełnie inne. Uwzględnia się tu wszystkie okoliczności zewnętrzne, które spowodowały, że zainteresowany nie mógł złożyć wniosku, np. awarie komputera, przerwy w dostępie do Internetu lub prądu. Mogą to być również zdarzenia losowe, np. wypadek pracodawcy prowadzącego firmę jednoosobowo.
– Wystarczy uprawdopodobnienie braku winy, a nie jej udowodnienie, więc okoliczności tych nie trzeba szczegółowo dokumentować – wyjaśnia Wroński.
[srodtytul]Dla rolnika[/srodtytul]
Problem z ubieganiem się o wsparcie drogą elektroniczną zgłaszali do redakcji także niepełnosprawni rolnicy – w systemie nie były dostępne aktualne wnioski pozwalające na ubieganie się o refundację składek KRUS. Zainteresowanym pozostawało więc tylko przesyłanie dokumentów pocztą. Problemy powinny zniknąć: 4 marca zaktualizowano SODiR, rozszerzając go o dokument Wn-U-A dotyczący niepełnosprawnych rolników bądź rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników.
[ramka][b]Tomasz Leleno - rzecznik prasowy PFRON[/b]
Mimo że zmiany w systemie zostały wprowadzone w dość krótkim czasie, dofinansowania do wynagrodzeń za zatrudnione osoby niepełnosprawne wypłacamy w ustawowym terminie. Od marca mogą z niego korzystać rolnicy wnioskujący o refundację składek KRUS. Wcześniej uruchomiliśmy wypłaty dofinansowań dla pracodawców oraz refundacji dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą. Realizujemy harmonogram poszczególnych etapów umowy z wykonawcą systemu, aby zmodyfikowany SODIR był w pełni funkcjonalny.[/ramka]