Od 1 lutego wolno przyjąć na przygotowanie zawodowe dorosłego bezrobotnego. Niestety tylko teoretycznie, bo wciąż nie wiadomo jak taką aktywizację bezrobotnych przeprowadzić. Informacje na ten temat znajdziemy póki co tylko w projekcie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych. Nie wiadomo kiedy te przepisy wejdą w życie ale nie wykluczone, że poczekamy na nie kilka tygodni, a nawet miesiąc.

[srodtytul]Starosta sprawdzi rynek[/srodtytul]

Prawdopodobnie utworzenie przygotowania zawodowego dorosłych będzie uzależnione od zapotrzebowania lokalnego rynku pracy na zawody, kwalifikacje zawodowe i umiejętności. Pracodawca będzie dostarczał informacje o programie przygotowania zawodowego dorosłych, wyznaczy opiekuna dla tych osób, określi sposób realizacji zajęć teoretycznych i zaproponuje instytucje egzaminujące. Na tym nie koniec. W ciągu 7 dni od ukończeniu programu przygotowania zawodowego dorosłych pracodawca wyda uczestnikowi zaświadczenie o jego ukończeniu. Wzór tego dokumentu znajdziemy w rozporządzeniu. Będą w nim informuje o zakresie realizowanych zadań zawodowych i tematyce zajęć teoretycznych bezrobotnego.

[srodtytul]Ile i za co[/srodtytul]

[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]Ustawa o promocji zatrudnienia[/link] przewiduje, że urząd pracy zrefunduje pracodawcom koszty kształcenia zawodowego takiej osoby. W pierwszej kolejności wypłaci 2 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc aktywizacji bezrobotnego, a następnie premię, o ile zda on końcowy egzamin. Projekt rozporządzenia precyzuje, że refundacje i premie będą pomocą de minimis, a generalna wartość tego typu pomocy nie może przekroczyć w ciągu trzech ostatnich lat 200 tys. euro albo 100 tys. euro w sektorze transportu drogowego. Szczegółowy wykaz refundowanych wydatków, sposób ich dokumentowania, wysokość refundacji i termin wypłaty będzie określany w umowie w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych.

[srodtytul]Egzamin udokumentowany[/srodtytul]

Przygotowanie zawodowe dorosłych ma się odbywać w formie przyuczenia albo praktycznej nauki zawodu. Na ogół jednak w 80 proc. ma służyć zdobyciu umiejętności praktycznych. Praktyczną naukę zawodu potwierdzi egzamin zawodowy bądź czeladniczy. Poziom wiedzy praktykanta ocenią izby rzemieślnicze albo komisje powołane przez kuratora oświaty. Jeśli chodzi o przyuczenie do pracy dorosłych, to zakończy się ono egzaminem sprawdzającym. Tyle wynika z ustawy. Rozporządzenie ustala wymagania kwalifikacyjne członków komisji powoływanych przez instytucje szkoleniowe i zobowiązuje do sporządzania protokołów z egzaminu. Zaliczony egzamin sprawdzający będzie dokumentowany zaświadczeniem, którego wzór znajdziemy prawdopodobnie w omawianych przepisach wykonawczych.