[b]Pracownik twierdzi, że przełożony konsekwentnie pomija go przy kierowaniu na szkolenia. Utrzymuje, że chociaż nie podano mu przyczyny, to wie, że jest to spowodowane jego wiekiem. Ma 43 lata, a osoby uczestniczące w szkoleniach zwykle nie ukończyły 35 lat. Kursy dokształcające są organizowane na koszt pracodawcy. Czy pomijanie pracownika przy szkoleniach może być uznane za dyskryminację?[/b]

[b]Tak.[/b] Działanie pracodawcy jest niezgodne z prawem. Narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i nosi znamiona dyskryminacji. Kodeks pracy wskazuje, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie mogą przy tym kierować się takimi kryteriami, jak: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientacja seksualna. Zakazane jest też różnicowanie pracowników ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z wymienionych przyczyn. Jeśli pracownik jest pomijany przy kierowaniu na szkolenia dokształcające, to takie działanie szefa należy uznać za mające charakter dyskryminacji ze względu na wiek. Pracodawca może się oczywiście od takiego zarzutu uwolnić, jeśli udowodni, że pomijając podwładnego, kierował się kryteriami obiektywnymi, np. brakiem kwalifikacji pozwalających na efektywne wykorzystanie wiedzy ze szkolenia lub nieprzydatnością szkolenia na stanowisku, na którym pracuje.

Jeżeli jednak nie będzie w stanie wykazać, że nie dyskryminował, wtedy pracownik ma prawo skierować sprawę do sądu. Skorzystanie z tego prawa nie może stanowić przyczyny uzasadniającej mu wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

[b]Podstawa prawna: [/b] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]art. 183a, 183b, 183e kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).[/link]