Wyłączną kompetencję do udzielania absolutorium ma zwyczajne zgromadzenie wspólników. Absolutorium udziela jednak nie organom, ale poszczególnym członkom tych organów za całokształt działań podejmowanych w okresie sprawozdawczym.

Ocena nie musi być w całości dobra albo zła. Niektóre działania członka organu mogą być ocenione pozytywnie, inne negatywnie. Absolutorium powinno być więc wypadkową tych ocen. Jest ono udzielane w formie uchwały. Powinna być ona podejmowana w stosunku do każdego z członków danego organu. Jeśli organ nie jest jednoosobowy, dopuszczalne jest przegłosowane absolutorium w jednej uchwale, w stosunku do każdego z członków organu. Nie można bowiem skwitować łącznie zarządu czy rady nadzorczej spółki.

[srodtytul]Gdy zgromadzenie udziela...[/srodtytul]

Udzielenie absolutorium zwalnia członka organu spółki z odpowiedzialności za zdarzenia mające miejsce w danym okresie sprawozdawczym. Zwolnienie od odpowiedzialności dotyczy jednak tylko zdarzeń, o których zgromadzenie wspólników wiedziało w dacie podejmowania uchwały (mogą być one wskazane w przedłożonych zgromadzeniu dokumentach, jak np. sprawozdaniu finansowym, sprawozdaniu zarządu, rady nadzorczej bądź komisji rewizyjnej itp.). Otrzymanie absolutorium nie zwalnia jednak z odpowiedzialności w razie ogłoszenia upadłości spółki, a także gdy wspólnik – na podstawie art. 296 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] –występuje z roszczeniem odszkodowawczym. W takim wypadku osoby obowiązane do naprawienia szkody nie mogą powoływać się na uchwałę wspólników udzielającą im absolutorium ani na dokonane przez spółkę zrzeczenie się roszczeń o odszkodowanie. Członek zarządu spółki jest odpowiedzialny względem spółki mimo udzielenia absolutorium również w razie przeszacowania aportów lub bezpodstawnej wypłaty przez spółkę na rzecz wspólnika.

[srodtytul]...i gdy go odmawia [/srodtytul]

Przyczyną nieudzielenia absolutorium może np. być niezdolność członka organu do prawidłowego administrowania spółką, rażące naruszenie obowiązków lub wykonywanie ich w sposób oceniany negatywnie przez wspólników. Przy ocenie obowiązków członka rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej wspólnicy mogą uwzględnić na przykład wykonywanie przez niego w ramach organu stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Pamiętajmy też, że zatwierdzenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności nie oznacza automatycznie konieczności udzielenia absolutorium.

Odmowa udzielenia absolutorium przez zwyczajne zgromadzenie wspólników może się łączyć z odwołaniem członka organu, jeśli umowa spółki przewiduje taki tryb lub wspólnicy podejmą taką uchwałę. Dalszą konsekwencją nieudzielenia absolutorium może być wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym lub ze złożeniem do prokuratury doniesienia o popełnieniu przestępstwa.

[srodtytul]Czasem trzeba uzasadnić[/srodtytul]

Udzielenie absolutorium nie wymaga uzasadnienia, natomiast odmowa jego udzielenia powinna (ale nie musi) być uzasadniona. Warto pamiętać, że jeśli uchwała o zatwierdzeniu sprawozdań była podjęta w następstwie czynności wprowadzających w błąd wspólników na podstawie nierzetelnych danych, nieprawdziwych lub niepełnych informacji itd., wspólnicy mogą zmienić swoją uchwałę o udzieleniu pokwitowania i podjąć kolejną, tym razem odmawiającą udzielenia absolutorium. ?

[i]Autorzy są pracownikami kancelarii prawniczej Janowski Kłossowski Dąbrowska Ignatjew s.c.[/i]

[ramka][b]Ważne rady[/b]

Udzielenie lub nieudzielenie absolutorium wywołuje poważne skutki prawne zarówno dla wspólników, jak i dla ocenianych członków organów spółki. Dlatego przed zwyczajnym zgromadzeniem wspólnicy powinni wnikliwie przeanalizować przedłożone im przez członków organów spółki dokumenty i przez ich pryzmat ocenić każdego z nich. Staranne działanie w tym zakresie powinno się przyczynić do uniknięcia trudności związanych z dochodzeniem przez spółkę ewentualnych roszczeń odszkodowawczych w stosunku do członków organów, którzy nienależycie wypełniali swoje obowiązki. [/ramka]