[b]Nie[/b]. Kodeks pracy określa, jak powinien wyglądać powrót do pracy kobiety po urlopie wychowawczym. Co prawda nie zawiera takich samych regulacji w stosunku do kobiet wracających z urlopu macierzyńskiego, które nie korzystają z urlopu wychowawczego, ale w tym zakresie należy sięgnąć do orzecznictwa unijnego.

Zgodnie z [b]wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 października 2007 r. (nr C-460/06)[/b] zakazane jest nie tylko wypowiadanie umów o pracę w czasie urlopu macierzyńskiego, ale także podejmowanie jakichkolwiek czynności przygotowawczych przed upływem okresów ochronnych. Może to oznaczać zakaz zatrudniania innych pracowników na podstawie umów na czas nieokreślony na miejsce pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim. Oczywiście nie będzie to dotyczyć umów zawieranych w celu zastępstwa.

Natomiast zgodnie z art. 186[sup]4[/sup] k.p. kobietę powracającą z urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie jest to możliwe, szef zatrudnia ją na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym. Firma musi powracającej pracownicy wypłacać takie wynagrodzenie, jakie dostawała ona przed urlopem wychowawczym.

[b]Warto podkreślić, że pozornie pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie korzysta z gwarancji zatrudnienia na tym samym stanowisku, które zajmowała wcześniej, lub na stanowisku równorzędnym. Jednak zwolnienie pracownicy powracającej do pracy z urlopu macierzyńskiego w praktyce nie jest łatwe. [/b]

Jeśli jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, to pracodawca, aby rozwiązać z nią stosunek pracy, musi odpowiednio uzasadnić przyczyny wypowiedzenia. W praktyce będzie to trudne w przypadku pracownicy powracającej po długiej przerwie. A to dlatego, że takiej kobiecie niełatwo zarzucić niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych, bo będzie to dotyczyło okresu pracy przed zajściem w ciążę. Co więcej, zwolnienie takiej zatrudnionej w związku z likwidacją stanowiska pracy może się okazać niemożliwe, zwłaszcza gdy szef zdoła zatrudnić inną osobę na to samo stanowisko.

[i]Podstawa prawna:

– art. 180 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)[/link][/i]