Sejmowa Komisja do zmian w Kodyfikacjach przygotowała sprawozdanie do projektu tzw. ustawy prorodzinnej. Posłowie zaproponowali kilka nowych rozwiązań mających pomóc pracownikom, którzy zdecydują się na posiadanie dzieci.

Nowym rozwiązaniem jest tzw. urlop ojcowski. Każdy pracownik będący ojcem wychowującym dziecko będzie miał prawo do dwóch tygodni dodatkowego urlopu i będzie mógł go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Urlop ten nie będzie obowiązkowy, pracodawca go udzieli na wniosek ojca. Będzie wprowadzany na raty. W roku 2010 i 2011 ojcowie wykorzystają tydzień wolnego, a dopiero od 1 stycznia 2012 r. dwa tygodnie.

[srodtytul]Gdy matka choruje[/srodtytul]

Innym udogodnieniem ma być możliwość przejmowania urlopu macierzyńskiego przez ojca, gdy matka będzie wymagała opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Takie rozwiązanie ma być dopuszczalne po wykorzystaniu przez pracownicę ośmiu tygodni macierzyńskiego po porodzie.

Komisja rekomenduje wprowadzenie przepisów przyznających dodatkowe tygodnie urlopu macierzyńskiego po urodzeniu trojaczków, czworaczków czy pięcioraczków, odpowiednio 33, 35 i 37 tygodni. Oznacza to, że pracownica, która urodzi pięcioraczki, będzie mogła wykorzystać nawet 45 tygodni macierzyńskiego.

[srodtytul]Sporny poziom ochrony[/srodtytul]

Wiele kontrowersji wzbudziły propozycje przepisów dotyczących ochrony przed wypowiedzeniem pracy osób uprawnionych do urlopu wychowawczego, które zdecydują się na powrót do pracy na część etatu. Rząd pierwotnie opowiadał się za rozwiązaniem, które przyznaje taką ochronę przez cały okres, w jakim pracownik wracający z macierzyńskiego na część etatu może skorzystać z urlopu wychowawczego (maksymalnie 36 miesięcy). Po dyskusji w podkomisji zaproponowano zredukowanie okresu ochronnego do 12 miesięcy. Takie rozwiązanie bardzo promowali pracodawcy i organizacje walczące o prawa kobiet. Ich zdaniem zbyt wysoki poziom ochrony sprawi, że kobieta jako potencjalna matka będzie dyskryminowana na rynku pracy.

– W ankiecie przeprowadzanej wśród pracodawców zrzeszonych w naszej organizacji aż 86 proc. deklaruje, iż proponowany przez rząd wysoki poziom ochrony przed zwolnieniem takich osób wpłynie na politykę kadrową. Zatrudnianie pań, którym prawo gwarantuje długotrwałą ochronę, jest bowiem ryzykowne gospodarczo – mówiła na posiedzeniu komisji Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

Posłowie jednak przegłosowali rozwiązanie dające ochronę osobom wracającym do pracy na część etatu przez cały czas, w jakim mogą przebywać na urlopie wychowawczym. Zdaniem posła Stanisława Szweda pracownik nie będzie miał dylematu, czy pozostać na bezpiecznym urlopie czy też wrócić do pracy i ryzykować jej utratę.

[srodtytul]Warunkowe becikowe[/srodtytul]

Posłowie poparli uzależnienie wypłaty becikowego i dodatku z tytułu urodzenia dziecka od przedstawienia przez kobietę zaświadczenia, że będąc w ciąży, pozostawała pod opieką medyczną. Jednak ze względu na utrudniony dostęp do niej minister zdrowia ma określić, jaka opieka ma być zastosowana, by lekarz mógł wystawić zaświadczenie niezbędne do uzyskania becikowego.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [link=mailto:t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/link]

[ramka][b]Więcej udogodnień prorodzinnych[/b]

– sześć tygodni dodatkowego urlopu po urodzeniu jednego dziecka i osiem tygodni, gdy urodzi się co najmniej dwójka – urlop udzielany jednorazowo na wniosek pracownika, w tygodniach

– możliwość finansowania przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zakładowych żłóbków i przedszkoli,

– podstawę składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe osób na urlopie wychowawczym ma stanowić kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

– zwolnienie zatrudniającego osobę powracającą z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.[/ramka]