Do kontrowersji związanych z tłumaczeniami doszło w przetargu na przebudowę jednej z ulic Wrocławia. Za najkorzystniejszą ofertę uznano ofertę złożoną przez konsorcjum w skład, którego weszła niemiecka firma.
W specyfikacji znalazł się wymóg iż oferta powinna być złożona w języku polskim, a dokumenty sporządzone w języku obcym należy składać wraz z tłumaczeniem przysięgłym. Tymczasem konsorcjum niektóre z dokumentów złożyło wraz z tłumaczeniami, ale poświadczonymi nie przez tłumacza przysięgłego tylko przez samego wykonawcę. Chodziło o: referencje, gwarancję przetargową, ubezpieczenie OC, odpis z rejestru handlowego, wyciąg z rejestru działalności gospodarczej, sprawozdanie finansowe, potwierdzenie wypłacalności, ubezpieczenie przemysłowe oraz zaświadczenia o: braku postępowań upadłościowych, niezaleganiu ze składkami i niekaralności. Zdaniem konkurencyjnych firm zwycięska oferta powinna zostać odrzucona, gdyż nie spełnia wymagań postawionych w specyfikacji.
Krajowa Izba Odwoławcza nie zgodziła się z tym rozumowaniem. Zwróciła uwagę, że należy rozróżnić dokumenty zawierające treść oferty, od dokumentów dotyczących warunków udziału w postępowaniu. – Zamawiający zawarł postanowienia odnoszące się do tłumaczeń przysięgłych w części specyfikacji dotyczącej wskazówek, jak należy przygotować ofertę, a więc postanowienia te odnoszą się wyłącznie do dokumentów zawierających treść oferty – zaznaczyła przewodnicząca składu orzekającego Marzena Ordysińska.
Jej zdanie, dołączone do oryginałów tłumaczenia spełniają warunki określone w § 4 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181805]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane[/mail]. Przepis ten wymaga jedynie, aby tłumaczenia były poświadczone przez samego wykonawcę. A ten warunek został spełniony przez konsorcjum.
Skład orzekający stoi na stanowisku, że należy wyraźnie odróżnić dokumenty dotyczące treści oferty od dokumentów potwierdzających warunki udziału w postępowaniu składanych "wraz z ofertą" (art. 44 prawa zamówień publicznych) – podkreśliła przewodnicząca [b](sygn. KIO/UZP 897/08, 903/08, 929/08)[/b].