Wynika tak ze zmienionych od 7 sierpnia przepisów, które zostały dostosowane do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1535/ 2007 z 20 grudnia 2007 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej (DzUrz UE L 337 z 21 grudnia 2007 r., str. 35). Chodzi o nowele z 28 lipca br. (DzU nr 144, poz. 906-908) do rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej w sprawie:

- zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,

- udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą,

- przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.

Mamy szansę na refundację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydatków poniesionych na wyposażenie stanowiska niepełnosprawnego zarejestrowanego jako bezrobotny lub osoba niepozostająca w zatrudnieniu. Pod warunkiem że zobowiążemy się do jej angaży przez przynajmniej 36 miesięcy i złożymy wniosek. Teraz pomoc tę przekazuje wyłącznie starosta w ciągu 14 dni po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy. Wcześniej, czyli przed 7 sierpnia, mógł to jeszcze robić prezes PFRON. Obecnie jednak starosta – wnioskując o zwrot sam dla siebie – przelewa ją sobie za zgodą prezesa PFRON w ciągu 14 dni od daty, kiedy przedstawi przychylną opinię inspekcji.

Jedna z noweli ponownie zaktualizowała odesłanie do unijnych przepisów. Sprecyzowała, że refundację składek niepełnosprawni rolnicy oraz rolnicy zobowiązani do opłacania składek za niepełnosprawnych rolników otrzymują na podstawie wspólnotowego rozporządzenia nr 1535/2007 r. Podniosła ona jednocześnie maksymalny próg takiej pomocy z 3 do 7,5 tys. euro. Tego progu nie może przekroczyć wartość brutto takiego wsparcia dla jednego zainteresowanego, uzyskanego łącznie w ciągu trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Do wniosków o udzielenie pomocy de minimis należy teraz dołączać zaświadczenia o takim wsparciu otrzymanym w bieżącym roku kalendarzowym (a nie podatkowym) i przez dwa poprzedzające go lata kalendarzowe.