Nie ma jednolitych terminów składania wymienionych informacji i wniosków. Ustawa nic nie mówi na ten temat, a określają je rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie:
- dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755 ze zm.),
- refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754 ze zm.).
Wniosek o wypłatę dofinansowań Wn-D z załączonymi informacjami INF-D-P za poszczególnych pracowników przekazujemy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy wypłaciliśmy wynagrodzenie. Zasada jest taka, że wynagrodzenie za konkretny miesiąc wykazujemy w drukach oznaczanych symbolem tego miesiąca bez względu na to, kiedy je wypłaciliśmy: w tym miesiącu czy już w następnym. Jeśli więc wynagrodzenie za maj uiściliśmy 28 maja, to dokumenty o dofinansowania: wniosek WN-D oraz informacje INF-D-P (05-2008) dostarczamy do 20 czerwca. Gdy pensje za maj wypłaciliśmy 10 czerwca, to druki te też przekazujemy do 20 czerwca.
Kwoty wynagrodzenia osiąganego (poz. 42) i wynagrodzenia wypłaconego (poz. 44) możemy podać w tych formularzach wyłącznie, gdy uiściliśmy je zatrudnionym najpóźniej w dniu złożenia deklaracji INF-D-P. Jeżeli pieniądze przesłaliśmy na rachunek bankowy bądź pozostawiliśmy podwładnemu do dyspozycji w kasie nawet później, niż przewidują to nasze przepisy płacowe czy kodeks pracy, ale przed ostatecznym terminem na złożenie tej deklaracji (20 dzień następnego miesiąca), nie stracimy dofinansowania.
Pracodawca oraz osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą składają informacje INF-U-P lub INF-U-G oraz część I wniosku Wn-U do ostatniego dnia miesiąca, kiedy upływa termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Większość pracodawców reguluje składki do 15 dnia następnego miesiąca, a indywidualni przedsiębiorcy do 10 dnia następnego miesiąca. Zakładając, że wynagrodzenia za maj uiścimy 28 maja, to deklarację rozliczeniową ZUS DRA składamy do 15 czerwca, a dokumenty o refundację tych składek INF-U-P (05-2008) i Wn-U cz. I do 30 czerwca. Gdy pobory za maj wypłacimy 10 czerwca, to deklarację ZUS DRA przekazujemy do 15 lipca, a druki o refundację INF-U-P (05-2008) i Wn-U cz. I do 31 lipca.
W procedurze uzyskiwania dofinansowania wynagrodzeń i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z jego art. 57 § 4 jeżeli koniec terminu przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważamy najbliższy następny dzień powszedni. Przepis ten nie dotyczy jednak wolnych sobót. Skoro więc wynagrodzenie za kwiecień wypłaciliśmy 28 kwietnia, deklarację ZUS DRA składamy do 15 maja, a dokumenty INF-U-P (04-2008) do 31 maja 2008 r., mimo że przypada on w sobotę.
Opisane wnioski i informacje o pomoc z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych możemy przekazywać PFRON drogą elektroniczną albo ręcznie wypełnione osobiście lub pocztą. Termin uważamy za zachowany w szczególności, jeżeli:
- wysłaliśmy pismo w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, za poświadczeniem przedłożenia,
- nadaliśmy je w polskiej placówce pocztowej.
Druki przesyłane drogą elektroniczną uwierzytelniamy podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu na zasadach określonych w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (DzU nr 130, poz. 1450 ze zm.) albo certyfikatem dostarczonym przez PFRON. Ta sytuacja nie zmieni się po wejściu w życie przepisów obligujących pracodawców do przesyłania deklaracji do ZUS opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, czyli od 21 lipca 2008 r.
Terminy składania informacji i wniosków oraz terminy informowania PFRON podlegają przywróceniu na naszą prośbę, jeżeli uprawdopodobnimy, że uchybienie nastąpiło bez naszej winy. Wniosek o przywrócenie składamy w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem prośby przekazujemy spóźnione dokumenty, a także uprawdopodobniamy, iż uchybienie nastąpiło bez naszej winy. Nie jest przy tym możliwe przywrócenie terminu złożenia prośby o przywrócenie terminu.
Jeżeli dostaliśmy dofinansowanie lub refundację niższą od należnej, możemy poinformować PFRON o wysokości różnicy do 30 września roku następującego po roku, kiedy przypadało zatrudnienie niepełnosprawnego. Jeśli uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości niższej od należnej za któryś z miesięcy bieżącego roku (np. pracownik dostarczył z opóźnieniem kolejne orzeczenie o niepełnosprawności), informujemy o tym PFRON do 30 września 2009 r., składając równocześnie korekty.
Warto wiedzieć, że przepisy nie określają ostatecznego terminu informowania PFRON o wysokości nienależnie pobranej pomocy w sytuacji, kiedy została ona wypłacona w wysokości wyższej od należnej. Wtedy obowiązkowo należy poinformować o tym PFRON i zwrócić nadwyżki w ciągu 14 dni od dnia jej ujawnienia.
Autorka jest głównym specjalistą ds. legislacji w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej
- O braku winy można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.
- Przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i nie jest możliwe, gdy strona dopuściła się choćby lekkiego niedbalstwa.
- Do okoliczności faktycznych uzasadniających brak winy w uchybieniu terminowi zalicza się np. przerwę w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą, powódź, pożar itp.