Pracownik został powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych. Firma zwolniła go więc na ten czas z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy powinna opłacać za niego składki za okres odbywania ćwiczeń? Czy nie jest to czasami zadanie jednostki wojskowej?

– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Osoby odbywające ćwiczenia wojskowe są żołnierzami niezawodowymi w służbie czynnej. Wynika tak z art. 59 pkt 1 lit. d ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.). A ci ostatni podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego, tylko gdy nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Kwestię powołania zatrudnionego na ćwiczenia wojskowe możemy rozstrzygnąć dwojako. Po pierwsze: możemy mu w tym okresie udzielić urlopu bezpłatnego, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do 24 godzin przypadających w czasie lub w dniu wolnym. Potwierdza to art. 124 cytowanej ustawy. Dochodzi wówczas niejako do zawieszenia stosunku pracy, a powołany nie podlega w trakcie urlopu (i ćwiczeń) ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Informację o udzieleniu urlopu bezpłatnego przekazujemy jednak do ZUS, składając druk ZUS RSA. Pracownik jest wówczas objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami jako żołnierz niezawodowy, a jego płatnikiem jest jednostka wojskowa.

Po drugie: zatrudnionego powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych możemy również zwolnić od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W takiej sytuacji w trakcie ćwiczeń pozostaje on wciąż pracownikiem w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) i z tego też tytułu trzeba za niego odprowadzać składki. Nie jest zatem objęty w tym okresie obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz zdrowotnym jako żołnierz niezawodowy, gdyż ma inny tytuł do tych ubezpieczeń – właśnie stosunek pracy. Od wynagrodzenia wypłaconego mu za okres ćwiczeń naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek.