Jako zabezpieczenie długu kontrahent wystawił na moją rzecz weksel. Jak dochodzić roszczeń z tego dokumentu? Czy wystarczy wnieść do sądu pozew?
- pyta czytelnik DF.
Do dochodzenia roszczeń wekslowych służy specjalny tryb, zwany postępowaniem nakazowym. Kończy się ono wydaniem nakazu zapłaty, a nie wyroku. Oczywiście pod warunkiem że spełnione zostały wymogi stawiane wierzycielowi przez prawo materialne (jak choćby sporządzenie protestu).
Nakaz umożliwia skierowanie sprawy do komornika i wydobycie pieniędzy od dłużnika. Nie zawsze jednak kończy on postępowanie. Od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla pozwany może wnieść tzw. zarzuty. To jedyny sposób odwołania się od orzeczenia sądu. W piśmie tym pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Wówczas sprawa trafi do postępowania zwykłego. Co ważne, samo wniesienie zarzutów nie skutkuje utratą mocy przez nakaz zapłaty. Dopiero po przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też w postanowieniu uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub postępowanie umarza.
Nie każde skierowanie weksla do sądu skończy się wydaniem nakazu zapłaty. Po pierwsze, wymagana jest do tego, aby prawdziwość i treść weksla nie nasuwały wątpliwości. Jeśli wątpliwości są, sprawa trafi od razu do postępowania zwykłego. Po drugie, sąd nie może przeprowadzić postępowania nakazowego z własnej woli. Do tego niezbędny jest wniosek powoda, tj. osoby, która przed sądem domaga się zapłaty. Powód pisze po prostu w pozwie formułkę typu: „Wnoszę o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym” albo podobną.
Weksel należy załączyć do pozwu. Co ważne, weksel ów musi zostać wypełniony. To istotne zwłaszcza przy wekslach in blanco. Pojęcie to nie ma charakteru ustawowego i ukute zostało na potrzeby praktyki. Oznacza weksel, który w chwili wystawienia nie zawiera jeszcze wszystkich wymaganych przez prawo elementów. Na ogół chodzi o wysokość należności. Często się zdarza, że posiadacze dołączają do pozwu taki weksel, nie wpisując w nim tzw. sumy wekslowej – czyli kwoty, którą dłużnik ma zapłacić.
Podstawa prawna: art. 485 i nast. kodeksu postępowania cywilnego
p.wrz.