Tak
. Przy rejestracji auta trzeba przedstawić w urzędzie powiatowym zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczonym podatku VAT albo o braku takiego obowiązku (art. 72 ust. 1 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W opisanej sytuacji podatek taki trzeba będzie zapłacić.
Spółka prowadzi działalność w Niemczech za pośrednictwem oddziału, który w istocie stanowi jej wydzieloną organizacyjnie część. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami w zakresie rejestracji dla celów VAT podmiotów zagranicznych rejestrowana jest sama spółka, a nie jej oddział. Przedstawiona przez czytelnika transakcja to przesunięcie własnego towaru z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium Polski. Jest to więc wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu, które jest szczególnym przypadkiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Takie zdarzenie gospodarcze powoduje powstanie specyficznych, w porównaniu z „normalnym” WNT, obowiązków w zakresie deklarowania i zapłaty podatku.
Tak więc spółka „przesuwająca” samochód powinna rozpoznać w Niemczech wewnątrzwspólnotową dostawę, a w Polsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (środka transportu). Zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy o VAT spółka jako podatnik VAT składający miesięczne deklaracje VAT-7, która nabywa samochód w celu zarejestrowania go na terytorium Polski, jest obowiązana do obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego. Ma na to 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Zapłata podatku następuje więc niezależnie od zobowiązania określanego w miesięcznej deklaracji VAT, jednakże kwota zapłaconego podatku jest w niej uwzględniana (pozycje 32, 33 i 39 deklaracji VAT-7, wersja 9) i pomniejsza wartość podatku należnego za dany miesiąc.
W terminie zapłaty podatku spółka na podstawie art. 103 ust. 5 ustawy o VAT musi złożyć informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu na formularzu VAT-23.
Tak samo jak w przypadku każdego innego WNT powstanie podatek naliczony, który obniża wartość podatku należnego za okres, w którym został zadeklarowany podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na art. 86 ust. 3 i następne ustawy o VAT, dotyczące ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych. Spółka powinna sprawdzić, czy Ford Galaxy spełnia przesłanki dające prawo do skorzystania z pełnego odliczenia.
Michał Dragan, doradca podatkowy w Mazars & Guerard Audyt sp. z o.o.