- Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Kupujemy często ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych sprzęt rehabilitacyjny i specjalistyczne turnusy rehabilitacyjne. Ostatni taki turnus opłaciliśmy z tego funduszu, ale pieniądze te fizycznie znajdowały się jeszcze na rachunku firmy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) tworzą zakłady pracy chronionej (zpch), przekazując na niego pewne korzyści uzyskane od państwa, np. z racji ulgi podatkowej czy zwolnienia od niektórych opłat. Przeznaczają go na szeroko pojętą pomoc dla zatrudnianych niepełnosprawnych. Przepisy nie wymagają, by firma wydawała pieniądze z zfron bezpośrednio z rachunku tego funduszu. Potwierdza to również Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (pismo z 27 grudnia 2005 r., BON.III-029330176-AMP/2005).
Opisana firma mogła zatem sfinansować turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych z własnego konta gospodarczego. Jeśli jednak turnus kosztował mniej niż zaoszczędzona ulga, różnicę powinna przekazać na rachunek bankowy zfron.
Zakład pracy chronionej uzyskał zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zanim wpłacił te pieniądze na konto zfron, to część wydał na specjalistyczny program komputerowy dla niepełnosprawnych. Na rachunku firmy pozostało 2 tys. zł ulgi podatkowej. Są to środki należące do zfron i pracodawca musi przelać jak najszybciej tę kwotę na konto zfron.
Od 30 lipca zpch przekazują środki na zfron w ciągu siedmiu dni od uzyskania korzyści finansowej. Jeżeli zatem przedsiębiorca zechce wydać na niepełnosprawnych środki zfron, zanim przeleje je na konto funduszu, to musi zrobić to tak, aby nie przekroczyć siedmiodniowego terminu. Pracodawca może wydawać środki z zfron dopiero po wprowadzeniu ich do ewidencji.
Zakład pracy chronionej otrzymał 1 sierpnia korzyść polegającą na nadwyżce dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych w stosunku do faktycznie pobieranej przez nich płacy. Wsparcie to powinien wpłacić na konto zfron najpóźniej 8 sierpnia.
Pracodawca, który naruszy siedmiodniowy termin, musi wpłacić na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych karę w wysokości 30 proc. kwoty nieprzekazanej na zfron. Pieniądze te ma wpłacić na konto PFRON do 20 dnia miesiąca po tym, w którym nie dotrzymał terminu. Ale uwaga, sankcje wynikające z ustawy o niepełnosprawnych to nie wszystko, z czym musi się liczyć pracodawca. Za nieprawidłowe wykorzystanie ulgi podatkowej grożą mu również sankcje ze strony urzędu skarbowego.