Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 29.01.2020 02:00 Publikacja: 29.01.2020 02:00
Foto: 123RF
Przepis § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop z 8 stycznia 1997 r. (DzU nr 2, poz. 14) w związku z § 14 rozporządzenia wskazuje enumeratywnie, jakie wypłaty należne pracownikowi nie są uwzględniane przy naliczaniu ekwiwalentu pieniężnego (jak i wynagrodzenia urlopowego). W wyroku z 22 września 2000 r. (sygn. I PKN 33/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że w omawianym stanie faktycznym składnikiem takim nie jest świadczenie nazywane w umowie o pracę premią i wpłacane co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości. Sąd orzekł, że premia wypłacana co pewien czas za okresy o zróżnicowanej długości jest świadczeniem periodycznym. Periodyczność polega na tym, że wypłaty dokonywane są co pewien czas za wykonywanie pewnego typu zadań, przy czym nie muszą one mieć charakteru regularnego, a długość okresu, za które się je wypłaca, może być zróżnicowana. W uzasadnieniu SN stwierdził, że oceny tej dokonał, uwzględniając wolę stron wyrażoną w zawartej umowie o pracę, cel i charakter działalności gospodarczej pracodawcy, a nadto posłużenie się przez strony nazwą premia oraz sposób określenia jej przesłanek. W orzeczeniu tym SN zwrócił również uwagę na kwestie kwalifikacji takiej premii na gruncie § 16 lub § 17 rozporządzenia jako składnika przysługującego za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (§ 16) albo składnika przysługującego za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (§ 17), która powinna być dokonywana na gruncie konkretnego stanu faktycznego.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
W celu zapewnienia minimum ochrony każdemu ze współuprawnionych z udziału, w sytuacji konfliktu między nimi i braku wskazania wspólnego przedstawiciela, każdy ze współuprawnionych powinien mieć możliwość zaskarżenia uchwały, która godzi w jego interesy i jest sprzeczna z umową spółki, dobrymi obyczajami bądź z ustawą.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Na postanowienie w sprawie dodatkowego opisu i oszacowania wartości nieruchomości z art. 110u § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przysługuje zażalenie.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Organ, określając wysokość odszkodowania za wywłaszczenie mógł wykorzystać operat szacunkowy wykonany 21 miesięcy wcześniej, ale powinien był dopełnić formalności wymaganych prawem.
Jeżeli na skutek zmiany umowy ze spółki wystąpili wspólnicy niebędący osobami fizycznymi i pozostali w niej tylko wspólnicy - osoby fizyczne, to można przyjąć, że taka spółka jawna traci status podatnika CIT.
Jeśli doszło do zastosowania zawyżonej stawki VAT, podatnik może dokonać korekty również w przypadku sprzedaży paragonowej. Odmowa zwrotu nadpłaty musi być poparta analizą, która wykaże, że podatnik nie poniósł ekonomicznego ciężaru podatku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas