Szykuje się rewolucja w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Przewiduje ona, że wszystkie odpady komunale będą zbierane selektywnie. Obowiązujące dzisiaj regulaminy utrzymania czystości i porządku zachowają swoją ważność, dopóki nie wejdą w życie nowe. Gminy dostaną na ich przygotowanie 12 miesięcy.
Czytaj także: Inteligentny śmietnik wyliczy, ile zapłacisz za odpady
Samorządy w swoich regulaminach określą kryteria selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mieszkańcy, którzy nie zechcą segregować śmieci, zapłacą za ich wywóz nie mniej niż dwukrotność i nie więcej niż czterokrotność stawki ustalonej przez radę gminy.
Właściciele niezamieszkanych nieruchomości, np. sklepów, biur, zdecydują, czy gmina ma odbierać od nich śmieci, czy też sami zorganizują ich wywóz.
Nowelizacja ustawy śmieciowej wprowadza również zmiany do ustawy o odpadach. Przewiduje ona, że opłata recyklingowa obejmie także bardzo cienkie torebki foliowe, czyli te do 15 mikrometrów, służące do bezpośredniego pakowania żywności oferowanej najczęściej luzem (tzw. zrywki).
Podpisana przez prezydenta nowelizacja wejdzie w życie etapami. Pierwsza część jeszcze tej jesieni, a ostatnia na początku przyszłego roku.