Aktualizacja: 28.03.2017 08:45 Publikacja: 28.03.2017 08:23
Foto: 123RF
Wprawdzie sejmowe prace nad nową ustawą audytorską jeszcze się nie zakończyły, ale eksperci już wskazują, że jednostki zainteresowania publicznego będą musiały ponosić znacznie większe koszty związane z audytem. Stanie się tak m.in. z powodu konieczności zamawiania dodatkowych usług atestacyjnych (od innego audytora) oraz nowych wymogów dla komitetów audytu.
Zatrudnienie dodatkowego audytora może wynikać z autopoprawki do ustawy, jaką w ubiegłym tygodniu przyjął rząd. Ma ona zakazać biegłym rewidentom świadczenia na rzecz badanej jednostki innych usług niż tylko rewizja finansowa (czyli badanie sprawozdania finansowego). Choć głośno było przy tej okazji o takich usługach jak doradztwo podatkowe czy wycena przedsiębiorstw, to w praktyce chodzi też o inne usługi (zwane atestacyjnymi), tradycyjnie wykonywane przez biegłych rewidentów. Jest to np. weryfikacja poprawności wdrożenia systemów zarządzania firmą czy systemów finansowo-księgowych (na przykład popularnego SAP). Biegli rewidenci zajmują się też weryfikacją treści prospektu emisyjnego przed wejściem spółki na giełdę. Takich czynności nie mógłby wykonywać audytor badający bilans firmy.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów. Dookreślenie tej wyceny powinno być zawarte w polityce rachunkowości z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości jako zasad nadrzędnych.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska” reguluje zasady ujmowania kosztów, przychodów oraz wyników finansowych w branży deweloperskiej. Jego stosowanie przynosi w praktyce wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Po sporządzeniu sprawozdania rocznego zarząd powinien zweryfikować, czy w danym roku wystąpiła strata, a jeśli tak – czy nie jest zbyt wysoka. W obliczu problemów finansowych spółki to zgromadzenie wspólników decyduje o dalszym jej istnieniu. Co zrobić, jeśli sytuacja spółki już kolejny rok jest zła?
Realność zaktualizowanej na dzień bilansowy kwoty wymaganej zapłaty danej należności podlega w każdym przypadku weryfikacji pod kątem stopnia prawdopodobieństwa jej uzyskania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas