Opóźnienie zgodnie z prawem
Na czym polegają zmiany rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 11 września 2015 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych?
Nowelizacja rozporządzenia z 11 września 2015 r. wynika z wejścia w życie z 1 października 2015 r. ustawy z 6 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2015 r., poz. 493, dalej: nowelizacja). Nowelizacja zmieniła art. 25a ust. 1 i 4 oraz art. 25c ust. 2 ustawy o rehabilitacji. Polega to na liberalizacji warunku uzyskania refundacji składek na ubezpieczenia społeczne udzielanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą oraz niepełnosprawnym rolnikom i rolnikom zobowiązanym do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika. Znowelizowana ustawa dopuściła refundację składek opłaconych z maksymalnie 14-dniowym opóźnieniem, czyli z uchybieniem terminom ich uregulowania wynikającym z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Nowe druki
Od kiedy obowiązują zmiany wprowadzone rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 11 września 2015 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych?
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU z 2015 r., poz. 1497) zaczęło obowiązywać 1 października 2015 r. Wprowadziło ono nowe wzory wniosków o refundację składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą (druk Wn-U-G) oraz dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika (druk Wn-U-A).
Te nowe wzory druków należy składać do PFRON, ubiegając się o refundację od 1 października 2015 r. (dotyczy to także korekt za okresy wcześniejsze).
Na zmienionym formularza Wn-U-G pojawiły się dwa nowe obowiązkowe pola, tj. poz. 44 – „Termin do opłacenia składek" oraz poz. 45 – „Data opłacenia składek". Z kolei na zmienionym druku Wn-U-A wprowadzono nowe obowiązkowe pole, tj. poz. 35 – „Data opłacenia składek".
Ponadto zmienił się termin złożenia wniosku Wn-U-A przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika. Dla wniosku Wn-U-A został on wyznaczony do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin uregulowania składek za dany kwartał.
Kody i daty
Jak wypełnić nowe pola w zmienionych drukach Wn-U-G i Wn-U-A?
Na druku Wn-U-G składanym przez niepełnosprawnego wykonującego działalność gospodarczą w poz. 44 „Termin do opłacenia składek", zgodnie z przypisem 25, należy podać kod dotyczący terminu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wpisuje się:
1 – w przypadku wnioskodawcy zobowiązanego do opłacania składek do 10. dnia kolejnego miesiąca,
2 – w przypadku wnioskodawcy zobowiązanego do opłacania składek do 15. dnia kolejnego miesiąca.
Z kolei w poz. 45 „Data opłacenia składek", zgodnie z przypisem 26, podaje się datę w formacie rok–miesiąc–dzień. Przy opłacie bezgotówkowej należy wpisać dzień obciążenia rachunku bankowego, a przy opłacie gotówkowej – datę wpłaty należności na poczcie lub w innej placówce uprawnionej do poboru opłat.
Na druku Wn-U-A składanym przez niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika w poz. 35 – „Data opłacenia składek", zgodnie z przypisem 17, podaje się datę w formacie rok–miesiąc–dzień. Przy opłacie bezgotówkowej wpisuje się dzień obciążenia rachunku bankowego, a przy opłacie gotówkowej wskazuje datę wpłaty należności na poczcie lub w innej placówce uprawnionej do poboru opłat.
To pomoc de minimis
Czy w dalszym ciągu otrzymywana refundacja składek z PFRON dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy i niepełnosprawnego rolnika stanowi pomoc de minimis?
Tak.
Refundacja będzie udzielana tak jak dotychczas jako pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub pomoc de minimis w sektorze rybołówstwa lub akwakultury. W związku z tym w zmienionym rozporządzeniu odesłano do odpowiednich przepisów Komisji Europejskiej określających stosowanie art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do wspomnianych form pomocy de minimis.
Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.ORG