Prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam składki od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Muszę jednak zamknąć firmę. Chciałbym po załatwieniu wszystkich formalności przystąpić do spółki cywilnej i wykonywać działalność. Czy z uwagi, że nie wykorzystałem 24-miesięcznego okresu na opłacanie niższych składek, będę mógł kontynuować korzystanie z ulgi?
– pyta czytelnik.
Nie. Działalność gospodarcza może być wykonywana w formie spółki cywilnej. Wówczas każdy ze wspólników opłaca składki na własne ubezpieczenia jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Może więc skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek, ale uzależnione jest to od spełnienia określonych przepisami warunków. Wynikają one z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl tego przepisu z ulgi w opłacaniu składek nie może skorzystać m.in. osoba, która prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziła pozarolniczą działalność.
Z uwagi na to, że w przedstawionej sytuacji prowadzona jest pozarolnicza działalność, wspólnik spółki cywilnej nie będzie mógł opłacać składek od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Będzie go obowiązywała podstawa wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. W 2014 roku wynosi ona 2247,60 zł.
podstawa prawna: art. 8 ust. 6, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)