Tak stwierdził lubelski oddział ZUS ?w decyzji 96/2014 z 14 lutego 2014 r. (WPI/200000/43/96/2014).
Przedsiębiorca we wniosku do ZUS podał, że prowadzi działalność usługową dla górnictwa, a jego pracownicy wykonują prace pod ziemią. Są one sklasyfikowane jako roboty górnicze – zabudowa rurociągu, oraz roboty górniczo-budowlane pod ziemią. Wskazał, że zgodnie z art. 50c ust. 1 ?pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. ?o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU ?z 2013 r., poz. 1440, dalej ustawa emerytalna) za pracę górniczą uważa się zatrudnienie pod ziemią i przy głębieniu szybów w przedsiębiorstwach budowy kopalń oraz pod ziemią ?w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących dla tych kopalń roboty górnicze przy budowie szybów.
Dlatego wnioskodawca spytał ZUS, czy zatrudniający górników (pracowników pod ziemią) muszą opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Podniósł, że prace górnicze nie zostały wymienione ani w wykazie prac w szczególnych warunkach, ani w wykazie prac o szczególnym charakterze, stanowiących załączniki do ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.). W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, za wykonujących prace wymienione w art. 50c ustawy emerytalnej nie powinno się odprowadzać składki na FEP. Organ rentowy zgodził się z opinią wnioskodawcy.
Komentarz eksperta
Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.
Stanowisko wnioskodawcy, potwierdzone decyzją ZUS, jest w pełni prawidłowe. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 3 ustawy ?o emeryturach pomostowych płatnik składek musi opłacać składki na FEP ?za pracownika wykonującego prace górnicze, który uzyskał prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 11, ?za okres wykonywania prac górniczych, ?o których mowa w art. 50c ustawy emerytalnej, nie wcześniej jednak ?niż od 1 stycznia 2010 r.
Przepis ten poważnie zwiększa koszty zatrudnienia takich osób, ale z drugiej strony pozwala sfinansować emerytury pomostowe. To swoiste przesunięcie ciężaru opłacania składek ze wszystkich ubezpieczonych tylko na tych, którzy zatrudniają takich górników, dlatego ?też pracodawcy niechętnie garną się ?do podejmowania takich zobowiązań. ?Stąd zapewne wynika wniosek do ZUS ?o interpretację w tej sprawie.
Zgodnie z art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych wykonujący prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy emerytalnej, spełniający warunki ?do uzyskania prawa do emerytury pomostowej, nabywa prawo do niej, jeżeli osiągnął wiek wynoszący co najmniej ?55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn oraz ma okres pracy górniczej, ?o której mowa w art. 50c ustawy emerytalnej. Powinien on wynosić co najmniej 15 lat.
Należy zgodzić się ze zdaniem wnioskodawcy i ZUS, że prac górniczych, o których mowa w art. 50c ustawy emerytalnej, nie wymienia ani wykaz prac w szczególnych warunkach, ani wykaz prac o szczególnym charakterze, stanowiące załączniki ?do ustawy o emeryturach pomostowych.
W konsekwencji za pracowników wykonujących takie zadania nie powinna być na bieżąco odprowadzana składka ?na FEP. To stanowisko wnioskodawcy jest jak najbardziej prawidłowe. Jednak płatnik składek będzie je musiał opłacać za wykonującego prace górnicze, za okres wykonywania prac, o których mowa ?w art. 50c ustawy emerytalnej, nie wcześniej niż za okres od 1 stycznia ?2010 r., gdy ten pracownik uzyska prawo do emerytury pomostowej z art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych. Obowiązek ten spoczywa na płatniku, a opłacenie składek na FEP nastąpi w tym wypadku jednorazowo w odpowiednich terminach miesiąca następującego po miesiącu, ?w którym ustalono prawo do emerytury.
Ponieważ płatnik składek nie musi naliczać i opłacać składek na FEP za pracujących pod ziemią i wykonujących prace górnicze w rozumieniu art. 50c ustawy emerytalnej, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe, a decyzji ZUS nie należy kwestionować.