Sam wniosek nie wystarczy

- Zawiesiłem działalność gospodarczą w ubiegłym roku, w sierpniu. Niestety za lata 2007-2008 ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne z tytułu niezapłaconych składek. Czy mogę teraz złożyć wniosek o umorzenie należności z tego tytułu na podstawie ustawy abolicyjnej? Czy sam wniosek wystarczy?

Nie.

Jeśli biznes nie został zamknięty, a jedynie zawieszony i do tego biznesmen ma wszczęte postępowanie egzekucyjne, to sam wniosek nie wystarczy.

Osoby, które formalnie nie zakończyły działalności i te, w stosunku do których toczy się postępowanie egzekucyjne, oprócz wniosku muszą złożyć określone w ustawie formularze o udzielonej pomocy de minimis, a także o kondycji firmy. Oznacza to konieczność przedłożenia:

- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, które otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch wcześniejszych lat (może być to również jego oświadczenie, że nie otrzymał takiej pomocy),

- „formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" lub „formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę" – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,

- oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej,

- w przypadku prowadzenia przez podmiot książki przychodów i rozchodów również wyciąg z tej książki.

Wszystkie formularze dostępne są w każdej terenowej jednostce ZUS. Na złożenie podania w tej sprawie przedsiębiorcy mają czas do 15 stycznia 2015 r.

Zawieszenie egzekucji z urzędu

- W lipcu 2012 r. zawiesiłem działalność gospodarczą na dwa lata. Chciałbym złożyć wniosek o abolicję składek za 2004 r. Czy ZUS wstrzyma wtedy postępowanie egzekucyjne? Czy muszę wcześniej złożyć wniosek o jego zawieszenie?

Tak.

ZUS wstrzyma postępowanie egzekucyjne z urzędu po złożeniu wniosku o abolicję.

Osoba, która zawiesiła biznes przed 1 września 2012 r., ale nie zakończyła działalności, po złożeniu abolicyjnego wniosku nie musi składać odrębnego wniosku o zawieszenie toczącego się postępowania egzekucyjnego. ZUS zawiesi je z urzędu z dniem otrzymania wniosku o umorzenie należności. Biznesman musi jednak pamiętać, że zawieszone postępowanie egzekucyjne jest badane pod kątem wystąpienia pomocy publicznej. A to dlatego, że ulga, którą jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego wobec przedsiębiorcy, podlega przepisom dotyczącym pomocy publicznej.

W tym przypadku ZUS może wydać decyzję określającą warunki umorzenia należności, a następnie decyzję o ich umorzeniu lub odmowie umorzenia, dopiero po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej rozstrzygającej, czy ta ulga na podstawie ustawy abolicyjnej stanowi dopuszczalną pomoc publiczną.

Najpierw werdykt sądu

- Działalność gospodarczą rozpocząłem w kwietniu 2002 r. W październiku 2002 r. zawiesiłem ją z uwagi na brak przychodów. Za te sześć miesięcy nie płaciłem składek. ZUS twierdzi jednak, że mam zaległości za okres od kwietnia 2002 r. do września 2012 r., tj. do czasu wyrejestrowania działalności. Czy mogę ubiegać się o umorzenie składek na podstawie ustawy abolicyjnej?

Tak.

Ale uwaga – jeśli płatnik uważa, że nie miał obowiązku opłacać składek za jakiś okres, to nie powinien za ten czas wnioskować o abolicyjne umorzenie.

Wniosek czytelnika powinien zatem obejmować okres faktycznego, bezspornego zadłużenia – czyli kwiecień – wrzesień 2002 r. Natomiast w kwestii obowiązku składkowego za sporny okres (od października 2002 r. do września 2012 r.) płatnik musi poczekać na rozstrzygnięcie sądu. Jeśli sąd uzna racje płatnika i stwierdzi, że nie ciążył na nim obowiązek opłacania danin na ZUS, wniosek o umorzenie będzie bezprzedmiotowy. Jeśli zaś przyzna rację ZUS, to były biznesmen będzie mógł złożyć wniosek o umorzenie należności składkowych za sporny okres w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji (chyba że termin 15 stycznia 2015 r. jest dłuższy).

Kilkukrotne umorzenie dozwolone

- Czy w przypadku, gdy ZUS wyda decyzję odmowną w sprawie umorzenia należności, mogę zwrócić się o to jeszcze raz na podstawie ustawy abolicyjnej?

Tak.

Jeżeli płatnik nie spełnieni jakiegoś warunku do umorzenia należności na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej, dłużnik może kolejny raz zwrócić się z prośbą o udzielenie tej ulgi. Jedynym ograniczeniem jest wskazany przez ustawę termin 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, w którym można złożyć podanie, tj. do 15 stycznia 2015 r.

Bez innych zaległości

- W latach 2005–2007 nie opłacałem składek za siebie i za moją żonę, która była ubezpieczona jako osoba współpracująca. Czy mogę ubiegać się o umorzenie składek na podstawie ustawy abolicyjnej z 9 listopada 2012 r.?

Tak

ale pod warunkiem, że płatnik na dzień wydania decyzji o umorzeniu nie będzie miał należności, których abolicja nie obejmuje. Trzeba je spłacić w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia długu. Takimi należnościami są składki za pracowników i innych ubezpieczonych – w tym także za osoby współpracujące z osobami prowadzącymi biznes.

Kiedy szybka decyzja

- Prowadziłem działalność gospodarczą w okresie luty–grudzień 2007. W lipcu 2012 r. wyrejestrowałem firmę. Czy jeśli złożę wniosek do ZUS o umorzenie składek, to decyzja ZUS zależeć będzie od decyzji Komisji Europejskiej?

Nie

pod warunkiem, że w dniu wydania decyzji umorzeniowej dłużnik nie będzie prowadził działalności.

Postępowania w sprawie umorzenia należności nie zawiesza się do dnia wydania decyzji przez Komisję Europejską tylko wobec tych osób, które nie prowadziły pozarolniczej działalności 1 września 2012 r. oraz w dniu wydania decyzji o warunkach umorzenia należności. Tylko łączne spełnienie obu tych dwóch warunków umożliwia rozpatrzenie wniosku o umorzenie należności bez oczekiwania na decyzję Komisji Europejskiej.

Niższa emerytura w przyszłości

- Czy umorzenie należności spowoduje jakieś negatywne konsekwencje?

Tak

.Po abolicji okres, za który należności zostały umorzone, zostanie pominięty przy ustalaniu prawa do przyszłej emerytury czy renty oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. U osób, które o emeryturę starają się na nowych zasadach, kwota umorzonych składek nie zostanie wliczona do podstawy obliczenia emerytury.