- Nasza pracownica w czerwcu br. ukończy 60 lat i ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę. Ma dość długi staż, ale jej zarobki w całym okresie pracy nie były wysokie. Obawia się, że emerytura obliczona według nowych zasad będzie niska. Należy do OFE. Czy w związku z tym nie powinna wycofać pieniędzy z OFE i wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie świadczenia według mieszanego sposobu?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm. dalej ustawa emerytalna) emeryturę dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. oblicza się według:
- nowych zasad albo
- mieszanego sposobu, a więc w części według nowych, a w części według dotychczasowych zasad.
Emerytura według mieszanego sposobu przysługuje ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy wiek emerytalny uprawniający do tego świadczenia ukończą w latach 2009 – 2013.
Podwójne reguły
Emerytura ta stanowi sumę dwóch części ustalonych według nowych i starych zasad. Przysługuje ona tym ubezpieczonym, którzy nie są członkami otwartych funduszy emerytalnych albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.
Emeryturę według mieszanego sposobu mogą też otrzymać osoby, którym ZUS ustalił już prawo do wcześniejszej emerytury:
- pracowniczej,
- z racji pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej czy
- pracy górniczej albo kolejowej (na podstawie art. 46 lub art. 50 ustawy emerytalnej) i obliczył ją według starych zasad. Jednak jej uzyskanie będzie możliwe, jeśli te osoby zgłoszą wniosek o emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i nie pobiorą nawet za jeden miesiąc wcześniejszego świadczenia wyliczonego według dotychczasowych zasad.
Z wnioskiem o obliczenie emerytury według mieszanego sposobu wolno też wystąpić tym ubezpieczonym, którzy pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy, którym ZUS przyznał emeryturę z urzędu.
Kto nie skorzysta
Osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. nie przysługuje prawo do obliczenia emerytury według mieszanego sposobu. Tę obliczoną częściowo według nowych, a częściowo według starych zasad mogą bowiem otrzymać tylko ci urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy wiek uprawniający do emerytury osiągną od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.
Natomiast mężczyzna urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuuje zatrudnienie, a ponadto ma co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych i z wnioskiem o emeryturę wystąpi po 31 grudnia 2008 r., może mieć świadczenie obliczone według nowych zasad. Pod warunkiem, że jest wyższe od emerytury według starych zasad.
W jaki sposób ustalić mieszaną wypłatę
W 2012 r. emeryturę według tzw. mieszanego sposobu oblicza się następująco:? 35 proc. obliczonej w myśl dotychczasowych zasad oraz
- 65 proc. obliczonej zgodnie z nowymi zasadami.Przy tej ustalanej mieszaną metodą data zgłoszenia wniosku wpływa na obliczenie części emerytury według starych zasad, a więc m.in. na wysokość kwoty bazowej przyjętej do obliczenia wysokości świadczenia.
Natomiast w przypadku części emerytury obliczonej według nowych zasad data zgłoszenia wniosku może wpływać na wielkość przyjmowanego do jej obliczenia dalszego trwania życia.
Ubezpieczonej, urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która zgłosi wniosek o przyznanie emerytury na nowych zasadach, a która nie jest członkiem OFE, ZUS w pierwszej kolejności obliczy świadczenie wyłącznie na nowych zasadach (art. 26 ustawy emerytalnej), następnie według mieszanego sposobu (art. 183 ustawy emerytalnej), a potem zacznie wypłacać korzystniejszą.