- W 2010 r. pracowałem dla przedsiębiorstwa włoskiego na podstawie umowy o pracę. Wykonywałem swoje obowiązki w kilku państwach europejskich, głównie we Włoszech i w niewielkim zakresie w Polsce. Przez cały rok płaciłem składki do włoskiego systemu ubezpieczeń społecznych, ponieważ, jak mnie poinformowano, wykonywałem niezbyt znaczącą część pracy w Polsce. Mam poświadczony formularz A1 wydany przez włoską instytucję ubezpieczeniową. Mieszkam wraz z moją rodziną w Polsce. Tutaj będę składał zeznanie podatkowe za 2010 rok i rozliczał swoje dochody. Czy mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zapłacone przez mojego pracodawcę we Włoszech?
Tak
, jest to możliwe. Ustawa z 26 lipca 1991
o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.
, dalej ustawa o PIT) przewiduje możliwość uwzględniania w rozliczeniach podatkowych w Polsce składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.
Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne odlicza się od dochodu do opodatkowania, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne – od podatku (nie więcej jednak niż 7,75 proc. podstawy ich naliczenia).
- Czy muszę spełnić jakieś warunki?
Tak
, aby móc odliczyć składki zapłacone we Włoszech, czytelnik powinien ustalić, czy wszystkie warunki przewidziane w ustawie o PIT zostały spełnione w odniesieniu do poszczególnych składek. Co do zasady, musi sprawdzić:
- które składki są obowiązkowe w świetle przepisów włoskich,
- które składki pomniejszyły jego wynagrodzenie (zwykle część składek pokrywa pracownik, a część pracodawca, natomiast odliczyć można tylko składki, których koszt poniósł pracownik),
- czy podstawą naliczenia jakiejkolwiek części składek był dochód zwolniony od podatku w Polsce na podstawie polsko-włoskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. czytelnik nie będzie mógł odliczyć tej części składek, która została naliczona od przychodu podlegającego opodatkowaniu we Włoszech i jednocześnie zwolnionego z opodatkowania w Polsce),
- czy składki włoskie zostały już odliczone od dochodu do opodatkowania lub podatku we Włoszech (tj. co do zasady, wynagrodzenie za pracę wykonywaną we Włoszech będzie podlegało tam opodatkowaniu i wówczas część składek będzie mogła zostać odliczona we Włoszech na podstawie przepisów podatkowych obowiązujących we Włoszech.
Natomiast pozostała kwota składek będzie mogła zostać uwzględniona w rozliczeniu w Polsce, jeśli zostaną spełnione pozostałe warunki do odliczenia).
Dodatkowo powinna istnieć podstawa prawna wynikająca z ratyfikowanej umowy międzynarodowej do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki. W umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Włochami a Polską taka podstawa istnieje.
- Jakie dokumenty powinienem zachować na wypadek czynności sprawdzających z polskiego urzędu skarbowego w odniesieniu do składek zapłaconych we Włoszech, jeśli odliczę je w polskim zeznaniu podatkowym?
Czytelnik powinien przechowywać do końca 2016 r. wszelkie możliwe do uzyskania dokumenty poświadczające, że składki w odliczonej wysokości zostały wpłacone do systemu włoskiego w 2010 r. oraz że w odniesieniu do nich zostały spełnione warunki, o których pisałam wcześniej.
Będą to zatem, przede wszystkim, miesięczne paski płacowe otrzymywane od włoskiego pracodawcy, włoskie zeznanie podatkowe za 2010 r., wszelkie dodatkowe oświadczenia pracodawcy, dokumenty potwierdzające, jaka część składek została już odliczona od dochodu/podatku we Włoszech oraz poświadczony certyfikat A1 ważny na 2010 rok.
Odpowiedziała Agnieszka Janeczek, starsza konsultantka w dziale prawnopodatkowym w PwC
Zobacz serwisy:
Składki od dochodów uzyskanych za granicą » Składki od dochodów z Unii Europejskiej
Podatek dochodowy » PIT i CIT » Zwolnienia, ulgi i odliczenia » Składki