[b]- Kupiliśmy paczki żywnościowe dla pracowników o wartości 250 zł ze środków zfśs. Ponieważ wszyscy pracownicy wykorzystali już zwolnienie podatkowe w wysokości 380 zł (dofinansowanie wypoczynku letniego), paczki zostały opodatkowane. Czy przy pomocy rzeczowej w równej wysokości dla wszystkich należy to świadczenie oskładkować?[/b]
[b]Tak[/b]. Paczki wydane wszystkim pracownikom o równej wartości to nie jest pomoc z zfśs, tylko bonus traktowany jako dodatek do wynagrodzenia. W takiej sytuacji paczkę jako świadczenie w naturze wycenia się do oskładkowania w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu.
Jeżeli pracodawca nie określił ekwiwalentu pieniężnego w zakładowych przepisach płacowych, wówczas przychodem z tego tytułu podlegającym oskładkowaniu jest cena zakupu paczki (kwota brutto).
Potwierdzeniem dla oskładkowania świadczeń finansowanych z zfśs, które zostały przyznane wszystkim pracownikom w tej samej wysokości, jest [b]wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r. (I UK 121/09)[/b].
SN wskazał tu, że „przyznanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu.
Nie ma w tym zakresie wyjątków. Nawet regulamin zfśs nie może zmienić tej zasady. Stąd świadczenia wypłacone przez pracodawcę z pominięciem owej zasady podstawowej nie mogą być ocenione w sensie prawnym jako świadczenie socjalne, a jeżeli tak, to nie mogą korzystać z uprawnień przyznanych tym świadczeniom przez system ubezpieczeń społecznych”.
[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]
[b]Czytaj także:[/b]
[i]- [link=http://www.rp.pl/artykul/435562.html]Bony towarowe z zfśs nie po równo[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/564659.html]Bonami trzeba podzielić się z fiskusem, ale niekoniecznie z ZUS [/link][/i],
[i]- [link=http://www.rp.pl/artykul/560954.html]Paczka ze środków funduszu bez podatku dla pracownika[/link][/i]